A gazdagok és az uniós miniszterek ne repülgessenek magánrepülőgéppel
Clément Beaune közlekedési miniszter kijelentette, hogy kész a magánrepülőgépek használatának betiltását napirendre tűzni az európai közlekedési miniszterek októberi ülésén. A lépés nemcsak a gazdagokra, de az uniós miniszterekre is vonatkozna.
Beaune, aki korábban Európa-ügyi miniszter volt, a Le Parisien című lapban megjelent interjúban egyértelművé tette, hogy az EU-nak egységesen kell fellépnie ebben a kérdésben, hogy mindenki “azonos szabályok szerint járjon el, és a hatás a lehető legnagyobb legyen”. A kérdést fel kívánja venni az európai közlekedési miniszterek következő, októberi találkozójának napirendjére.
A közlekedési miniszterek informális találkozóját jelenleg 2022. október 20-21-én tartják Prágában.
Ha a teljes betiltás nem jöhet szóba, Clément Beaune közlekedési miniszter kijelentette, hogy kész “cselekedni és szabályozni a magánrepülőgépek járatait”.
Az elmúlt hetekben több olyan Twitter-fiók is felvirágzott, amelyek célja a francia milliárdosok magánrepülőgépes repüléseinek nyomon követése. A vezető “I Fly Bernard” fiók, amely a francia milliárdosról és az LVMH vezérigazgatójáról, Bernard Arnault-ról szól, arra törekszik, hogy nyilvánosságra hozza “Franciaország leggazdagabbjainak környezetromboló életmódját”.
Pénteken kiderült, hogy a Bolloré-csoport magánrepülőgépe ugyanazon a napon három repülést hajtott végre, 22 tonna szén-dioxidot juttatva a légkörbe, ami az autók 10 éves átlagos kibocsátásának felel meg.
Ugyanezen a napon Julien Bayou francia zöld nemzeti titkár bejelentette, hogy a kormány uniós szintű válaszlépéseket akar.
Bayou a Libération című napilapnak azt mondta, hogy itt az ideje “betiltani minden magánrepülőt. Ez az intézkedés nagyon kis számú emberre lenne hatással, és hatalmas ökológiai előnyökkel járna”. Múlt pénteken bejelentette, hogy az elkövetkező hetekben pártközi törvényjavaslatot nyújt be az ügyben.
“Vannak, akik teljesen elszakadnak a világtól, és úgy utaznak repülővel, mint mások metróval” – tette hozzá Bayou.
“Amikor a kormány nem hajlandó megadóztatni azokat a vállalatokat, amelyek hatalmas profitot termelnek az általunk tapasztalt energiaválságból, az egyértelmű üzenetet küld: büntetlenség a leggazdagabbaknak” – magyarázta Bayou.
“Hogyan kérhetnénk a lakosságtól erőfeszítést, ha a leggazdagabbak minden alól felmentést kapnak?”
A kormány követte a példát, óvakodva attól, hogy azt sugallja, hogy a leggazdagabbak és a lakosság többi része között más szabályok érvényesek, különösen akkor, amikor az “energia józanság” a kormány prioritásainak élén áll.
Forrás: Euractiv