Szerbia és Koszovó: maradt a patthelyzet
Szerbia és Koszovó vezetőinek nem sikerült feloldaniuk az elhidegült balkáni szomszédok közötti feszültséget szító nézeteltéréseket a tárgyalások során, de megállapodtak abban, hogy folytatják a megbeszéléseket a szeptember 1-jei határidő előtt, ami további zavargásokat szíthat.
“Sajnálatos módon ma még nem jutottunk megállapodásra” – mondta Josep Borrell, az EU külügyi vezetője újságíróknak, miután Brüsszelben több órán át zárt ajtók mögött tárgyaltak Aleksandar Vučić szerb elnök és Albin Kurti koszovói miniszterelnök.
“De ez még nem a történet vége. Mindkét vezető egyetértett abban, hogy a folyamatnak folytatódnia kell, és a következő napokban folytatódnak a megbeszélések” – tette hozzá.
A Szerbia és Koszovó közötti feszültség ebben a hónapban akkor lángolt fel, amikor Pristina közölte, hogy kötelezi a Belgrád által támogatott és a koszovói intézményeket el nem ismerő, északon élő szerbeket, hogy kezdjék el használni a Pristinában kiadott autórendszámokat.
A helyzet megnyugodott, miután Albin Kurti koszovói miniszterelnök az Egyesült Államok és az Európai Unió nyomására beleegyezett, hogy szeptember 1-jéig elhalasztják a rendszámtáblák bevezetését, és a NATO békefenntartói felügyelték a szerbek által felállított útakadályok eltávolítását.
“Szeptember 1-jéig még van idő, nem adom fel” – mondta Borrell az EU által közvetített tárgyalások után.
Koszovó 2008-ban, majdnem egy évtizeddel az elnyomó belgrádi uralom elleni gerillafelkelés után egyoldalúan kikiáltotta függetlenségét Szerbiától.
Szerbia jogilag még mindig területének szerves részének tekinti Koszovót. Tagadja, hogy feszültséget és konfliktust szítana és azzal vádolja Pristinát, hogy lábbal tiporja a kisebbségi szerbek jogait. Az etnikai szerbek az 1,8 millió lakosú Koszovó 5%-át teszik ki, amelynek 90%-a albán etnikumú.
A NATO szóvivője szerint a koszovói erők (KFOR) helytállásának célja, hogy a békefenntartók gyorsan tudjanak reagálni bármilyen biztonsági kihívásra.
“Szeretnénk mindenkit biztosítani arról, hogy a KFOR készen áll arra, hogy szükség esetén beavatkozzon” – mondta a szóvivő.
Forás: Euractiv