Miért nem tudja Algéria megoldani Európa gázproblémáit?
Immár Algéria lett az egyik legfontosabb európai földgázszállító. Ez azonban nem jelent végső megoldást Európa gázszükségleteinek kielégítésére a saját kitermelő korlátai, az el nem kötelezett álláspontja, valamint a kormány bonyolult és átláthatatlan döntéshozatala miatt.
Az európai politikusok a szomszédságukat kutatják, hogy új gázkészleteket találjanak az Oroszország által fenyegetett gázkészletek pótlására. Az Azerbajdzsántól az Öbölön át Egyiptomig és Izraelig tartó körútjuk során ígéreteket bőven szereztek. Algériába is ellátogattak – de Afrika legnagyobb országa és legnagyobb gáztermelője továbbra is szúrós partner.
Algéria gázvezetékeken keresztül Spanyolországba és Olaszországba, valamint tartályhajókon keresztül két cseppfolyósított földgáz (LNG) üzemből exportál gázt. Régóta kritikus szerepet játszik Európa gázmérlegében, mivel (Oroszország és Norvégia után) a harmadik legnagyobb szállító, és a kontinens importjának 10 százalékát biztosítja.
Mario Draghi leköszönő olasz miniszterelnök július 18-án Algírba látogatott, ahol Abdelmadjid Tebboune elnök ígéretet tett arra, hogy 4 milliárd dollár értékben szállít gázt az EU területére.
A Sonatrach állami vállalat azt állítja, hogy idén eddig a tervezett mennyiség több mint kétszeresét szállította Olaszországnak.
Az országokat Tunézián keresztül összekötő TransMed vezeték karbantartás miatt nem üzemelt; a héten tervezett újraindítása után az áramlásnak jelentősen fel kell gyorsulnia ahhoz, hogy elérje a kitűzött célt.
Algéria tavaly rekordszintű gázkitermelést ért el, több mint 100 milliárd köbméterre ugrott, ami meglepetés az 1999 óta tartó stagnálás után, amikor a termelés évi 80-90 milliárd köbméter között ingadozott.
Az ország a kitermelt gáz mintegy felét maga fogyasztja el, és a növekvő belföldi felhasználás az exportot emésztette fel, de a termelés növekedésével a kivitel 2008 óta első ízben új szintre emelkedett.
Ugyanakkor Algéria képességét, hogy átsegítse Európát a gázválságon – és ebből busás hasznot húzzon – két tényező akadályozza: a kapacitás és a politika.
A 2021-es rekordot követően a gázexport 2022 első felében meredeken visszaesett. Míg az Olaszországba irányuló áramlások némileg emelkedtek, a Spanyolországba és Marokkóba vezető vezetéken keresztül, valamint a hajóval szállított cseppfolyósított földgáz mind csökkent.
A Marokkóba irányuló szállítások teljesen leálltak a Gaz Maghreb Europe (GME) gázvezetékre vonatkozó szerződés lejárta, valamint az Algír és Rabat között a vitatott nyugat-szaharai terület és Marokkó Izraellel való normalizálódása miatt kialakult súlyos politikai konfliktus miatt. Bár kiesését részben egy másik vezetéken – az Algériából Spanyolországba közvetlenül a Földközi-tenger alatt futó Medgaz vezetéken keresztül történő nagyobb áramlással pótolták, ez nem jelent teljes pótlást.
Spanyolország a GME fordított irányban történő működtetésével kezdte meg Marokkó ellátását, ami irritálja Algírt, amely nem akarja, hogy gáza kerülő úton jusson el riválisához. Július 24-én a Sonatrach arról számolt be, hogy a Medgaz meghibásodott a tenger alatti útvonal spanyol szakaszán, de a spanyol Enagas cáfolta ezt. Az incidensről szóló hírt lehet, hogy figyelmeztetésnek szánták.
Forrás: Euractiv