Éhínségválság
Az ukrajnai háború, a világjárvány, az éghajlatváltozás és az inflációs spirálok összeadódtak és példátlan globális élelmiszerválságot hoztak létre. Az élelmezésbiztonság hiánya azonban nem új keletű probléma. 2005 és 2014 között az alultáplált emberek száma 811 millióról 607 millióra csökkent. Az elmúlt hét évben azonban az éhezés egyre nagyobb méreteket ölt. 2020-ra 811 millióan lesznek alultápláltak. Az idei év valószínűleg még rosszabb lesz.
Ez nem élelmiszerválság. Valójában az élelmiszertermelés évtizedek óta folyamatosan növekszik. “Ez valójában a szegénység és az elosztás válsága – az emberek nem engedhetik meg maguknak, hogy megvegyék a rendelkezésre álló élelmiszert.
A probléma másik nagy része az, hogy milyen élelmiszereket helyeznek előtérbe: “Nagyon sok földet szentelnek az állatok, különösen a tehenek számára termesztett növények termesztésére, és ez olyan földterületeket vesz el, amelyekről az átlagembereket például gabonával vagy rizzsel lehetne ellátni”.
Az élelmiszertermelést a gazdag országok uralják, amelyek hatalmas támogatásokat nyújtanak a mezőgazdasági ágazatnak, hogy a világ bizonyos részein élelmiszert termeljenek. Ezek az országok aztán a többletet a szegény országokba exportálják, ami aláássa a hazai élelmiszeripart.
Az alacsony jövedelmű országok legtöbb gazdája alig vagy egyáltalán nem kap támogatást, és egyszerűen nem tudnak versenyezni az USA-ból és Európából érkező olcsó élelmiszerekkel.
Forràs: The Guardian