Josep Borrellnek, az EU külügyi vezetőjének a nyilatkozata nincs köszönő viszonyban a valósággal
Pénteken Josep Borrell, az EU külügyi vezetője a Deutsche Welle-nek azt mondta, hogy a szankciók “keményen” sújtják Oroszországot.
“Az orosz gazdaság 10%-kal csökken” – mondta Borrell. “A világháború vagy a Szovjetunió vége óta a legnagyobb recessziót fogják elszenvedni”. Elismerte, hogy az Európai Unió továbbra is függ az Oroszországból érkező energiaszállításoktól, de szerinte ez a következő hónapokban változni fog. Az EU-tagállamok még mindig vásárolnak gázt Oroszországtól – mondta -, “de az import mennyiségét a felére csökkentettük – csodákra nem vagyunk képesek”. Elmondta, hogy a Kreml többé nem használhatja a bevételt arra, hogy az Európai Unióban vásároljon, ami azt jelenti, hogy az orosz tankok számára az uniós technológia mostantól tiltott terület. “Van pénzük” – mondta – “de nem tudnak semmit sem vásárolni”.
Kijelentette, hogy Oroszország előbb-utóbb összeomlik.
Az Európai Unió hat szankciócsomagot fogadott el Oroszországgal szemben az ukrajnai február végi invázió óta. Az Oroszország és az Európai Unió közötti gazdasági csere szinte teljesen leállt, kivéve a gázt és a kőolajat, amelyek továbbra is bejutnak az EU-ba, valamint az élelmiszereket, a terményeket és bizonyos műtrágyákat, amelyekre nem vonatkoznak a szankciók.
A 27 tagállamot képviselő Európai Unió Tanácsa szerint a szankciók jelenleg 1212 személyt – köztük Vlagyimir Putyin orosz elnököt, Szergej Lavrov külügyminisztert, több vezető oligarchát és 108 szervezetet – érintenek. Az orosz központi bank tartalékainak felét befagyasztották, az orosz bankokat pedig kizárták a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerből. Betiltották az uniós technológia, a repülőgép-technológia, az elektronika és a luxuscikkek exportját. Több mint 1000 nyugati vállalat kivonult Oroszországból.
Az Egyesült Államok, Kanada, Japán, Svájc és az Egyesült Királyság is szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. A német Correctiv nonprofit oknyomozó hírportál a szankciókat élőben nyomon követő jelentésében megállapította, hogy július 30-ig, február óta 6891 intézkedést vezettek be. Ennyi szankciót még soha nem hoztak egyetlen országgal szemben.
Csakhogy: Az Oroszországgal szembeni uniós szankciók nem lassították az ukrajnai inváziót, semmi jel nem utal arra, hogy az orosz gazdaság problémákkal küzdene. Az EU külügyi vezetője a saját vágyát fejezte ki a valóság felmérése helyett.
Forràs: Deutsche Welle