Oroszország afrikai lépései keresztezik az amerikai érdekeket
Az amerikai szenátorok kijelentették, hogy Oroszország egyre növekvő befolyása Afrika ingatag részein veszélyezteti az amerikai érdekeket.
A Szenátus Fegyveres Szolgálatok Bizottságának tagjai felszólították Michael E. Langley tengerészgyalogos altábornagyot, Biden jelöltjét az amerikai Afrika Parancsnokság vezetésére, hogy részletezze, hogyan igyekezne fellépni Oroszország kontinensen folytatott tevékenysége ellen. Megerősítette, hogy ezek problémásak, és prioritássá válnak, amíg a teljes szenátus jóvá nem hagyja az előléptetését.
Langley Bryan Fenton hadsereg altábornaggyal együtt jelent meg a bizottság előtt, akit Biden az amerikai különleges műveleti parancsnokság élére választott.
A törvényhozók éles aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy Moszkva a Wagner-csoport zsoldosszervezetet használja fel arra, hogy növelje Oroszország hírnevét a kontinensen, kiemelve a csoport tevékenységét Maliban, ahol az egymást követő katonai puccsok destabilizálták a régiót, és – érvelésük szerint – Oroszország megvetette lábát Nyugat-Afrikában.
Attól is tartottak, hogy Oroszország növekvő befolyása a kontinensen kiszoríthatja az Egyesült Államokat Afrika gazdag nyersanyag-bányászati ágazatából, különös figyelmet fordítva a ritkaföldfém ásványokra, például a kobaltra, amely a mobiltelefonokban, elektromos járművekben és számos más termékben használt újratölthető lítiumion-akkumulátorok kritikus összetevője.
A törvényhozók aggodalmuknak adtak hangot amiatt is, hogy Oroszország a közelmúltban sikeresen szerzett támogatást az afrikai vezetők körében a nyugati szankciók ellen. A múlt hónapban Macky Sall szenegáli elnök, az Afrikai Unió elnöke a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel való találkozóját követően nyilvános felhívást tett közzé, amelyben arra kérte a nyugati nemzeteket, hogy oldják fel az élelmiszertermékekre, különösen a gabonára vonatkozó büntetőintézkedéseket.
A Nyugat azzal vádolja Oroszországot, hogy globális élelmiszerválságot idézett elő azzal, hogy megszállta Ukrajnát, és megakadályozta, hogy a világ legjelentősebb gabonaexportja elhagyja az ukrán kikötőket. Moszkvát azzal is vádolták, hogy ellopja az ukrán gabonát, és azt világszerte úgy adja el, mintha orosz termelésű lenne.
Forràs: The Washington Post