Biden “két állam” hazugsága
Az alatt a négy nap alatt, amelyet Joe Biden elnök a hónap elején a Közel-Keleten töltött, mindössze három órát szentelt a palesztinoknak. Ez magában foglalta Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnökének és egy jeruzsálemi kórháznak a meglátogatását is.
Elmúltak azok az idők, amikor a békefolyamat állt a figyelem középpontjában az amerikai elnöki látogatások során. Biden csak egy semmitmondó kötelezettségvállalást tett az izraeli-palesztin konfliktus kétállami megoldása mellett az izraeliekkel közösen kiadott jeruzsálemi amerikai-izraeli stratégiai partnerségi közös nyilatkozatban – egy olyan dokumentumban, amely tele van dicsérettel és Izraelnek szóló biztosítékokkal, de amely nem tett említést Izraelnek a palesztinokkal szembeni emberi jogi jogsértéseiről.
A dokumentumban nem szerepelt a kétállami megoldás melletti izraeli elkötelezettség sem, miközben Biden megjegyezte: “Tudom, hogy egy ilyen megoldás nem lesz a közeli jövőben”. Washington támogatása az Ábrahámi Megállapodásoknak, amelyek megszilárdítják Izrael integrációját a régióba anélkül, hogy a palesztinokkal békét kellene kötni, biztosítja, hogy a kétállami megoldás hosszú távon sem fog megvalósulni.
Az, hogy Biden nem bírálta, még még enyhén sem az izraeli megszállást, azt jelenti, hogy minden remény, különösen az arab közvélemény körében, hogy az Egyesült Államok egyenrangúvá teszi a palesztin érdekeket az izraelivel, mostanra szertefoszlott. Biden 2021 februárjában, kormánya kezdetén, egy Amerikának a világban elfoglalt helyéről szóló beszédében kijelentette: “Nem kell olyan országokkal foglalkoznunk, amelyek politikája Amerika legbecsesebb értékeiben gyökerezik: a szabadság védelmében, a lehetőségek védelmében, az egyetemes jogok fenntartásában, a jogállamiság tiszteletben tartásában és abban, hogy minden emberrel méltósággal bánjunk”.
A Biden-kormányzat azonban nem tartotta be ezeket az elveket a Közel-Keleten. A palesztinok többsége és általában az arabok számára az Egyesült Államok arab-izraeli konfliktussal kapcsolatos politikája a retorikán túlmenően kevés változást mutatott az előző Trump-kormányzathoz képest. Ha az Egyesült Államok még a kelet-jeruzsálemi konzulátusát sem képes újra megnyitni, amelyet a Trump-kormányzat 2019-ben bezárt, akkor milyen reményei vannak a palesztinoknak arra, hogy az amerikaiak komolyan gondolják, hogy valaha is újraindul egy hiteles folyamat, amely a kétállami megoldáshoz vezet?
A szomorú valóság ma az, hogy a kétállami megoldás halott. Az Egyesült Államok és a nemzetközi közösség azonban nem hajlandó elismerni ezt a tényt. Azzal, hogy megismétli az ilyen megoldás melletti elkötelezettségét, anélkül, hogy megkísérelné újraindítani az ezt lehetővé tevő diplomáciai folyamatot, Washington csak időt ad Izraelnek, hogy még több települést építsen, és ellehetetlenítse a kétállami megoldást.
Bölcs dolog ez? Eléri az Egyesült Államok deklarált céljait? A tények a helyszínen mást sugallnak. Azzal, hogy az Egyesült Államok a folyamatot továbblendíti és jobb időkben reménykedik, nemcsak a kétállami megoldás halálához járul hozzá, hanem ahhoz is, hogy az Izrael ellenőrzése alatt álló területeken olyan helyzet alakuljon ki, amelyben a palesztinai arab többséget egy izraeli zsidó kisebbség irányítja két külön jogrendszerben.
Ezt a gyakorlatot már számos izraeli és nemzetközi emberi jogi szervezet, köztük a B’Tselem, a Human Rights Watch és az Amnesty International is “apartheidnek” bélyegezte. Az Egyesült Államok nem hagyhatja a végtelenségig figyelmen kívül azt a helyzetet, amelyben a palesztinok emberi jogait naponta megsértik, arra a feltételezésre alapozva, hogy a kétállami megoldás ezt valamikor majd vitathatóvá teszi. Sem az arab világgal való normalizáció, sem a palesztinok gazdasági helyzetének javítására tett kísérletek, anélkül, hogy politikai megoldást kínálnának nekik, nem fogják elfedni ezt a rideg valóságot.
Az arab-izraeli konfliktus ma már visszanyúlt a palesztin-izraeli gyökerekhez. Az Egyesült Államok, az arab világ és a tágabb nemzetközi közösség csak szájbarágósan nyilatkozik a palesztinokról. A palesztinoknak pedig ma már kevés reményük van, hacsak nem maradnak a földjükön, és hagyják, hogy a demográfiai óra hatása beinduljon. A világ nem lesz képes a végtelenségig megtagadni a palesztinoktól az államot a megszállt területeken és az egyenlő jogokat. Ha azonban megpróbálnánk ezt megtenni, az azt jelentené, hogy igazolnánk, hogy ez gyakorlatilag egy apartheid-rendszer.
Ha az Egyesült Államok és a nemzetközi közösség komolyan gondolja, hogy megoldást talál a palesztin problémára, akkor fel kell hagyniuk a kétállami megoldásról szóló üres beszéddel, és el kell kezdeniük foglalkozniuk az izraeli megszállás következményeivel. Csak a konfliktus jogokon alapuló megközelítése, amelyben a palesztinok és az izraeliek jogait egyformán kezelik, kínálhat komoly előrelépési lehetőséget.
Forràs: Carnegie Middle East Center