Iránnak kevesebb, mint 10 nap alatt lehet nukleáris fegyvere
Egyre valószínűtlenebbnek tűnik, hogy a Biden-kormányzat és az iráni kormány megegyezik az iráni nukleáris megállapodás felélesztésének feltételeiről, amelyből a Trump-kormányzat “rossz alku” miatt kivonta az Egyesült Államokat. Amerikában, Izraelben és az Arab-öböl menti országokban sokan, akik aggódnak Irán viselkedése miatt, örülhetnek ennek a kilátásnak, de nem kellene. A kemény, hideg igazság az, hogy Irán nagyobb valószínűséggel jut atomfegyverhez, ha a közös átfogó cselekvési terv (JCPOA) nem folytatódik, mint ha igen.
Irán megfelelt a JCPOA által előírt korlátozásoknak akkor, amikor Trump korábbi elnök 2018-ban kivonta az Egyesült Államokat a megállapodásból. Akkor Irán “kitörési idejét”, vagyis azt, hogy valószínűleg mennyi idő alatt juthatna atomfegyverhez, 12 hónapra becsülték. Azóta Teherán csökkentette a megállapodás feltételeinek betartásának szintjét, és a nukleáris fegyverek megszerzéséhez szükséges kitörési időt kevesebb mint 10 napra – vagy esetleg nullára – becsülik.
Mindkét fél azt mondja, hogy folytatni akarja a megállapodást; Irán a Trump-adminisztráció által bevezetett gazdasági szankciók alóli felmentést akar. Az egyik vitás pont azonban az, hogy Irán ragaszkodik ahhoz, hogy a Biden-adminisztráció vonja vissza a teheráni Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) terrorszervezetként való megjelölését – amit a Biden-kormányzat nem hajlandó megtenni, talán részben a republikánus ellenlépéstől való félelmében, noha ez a megjelölés nem akadályozta meg az IRGC-t abban, hogy Iránon belül és kívül befolyásos szerepet játsszon.
De ha a JCPOA-t nem folytatják, Iránnak lényegében semmi sem ösztönzi arra, hogy ne szerezzen atomfegyvereket. És minden bizonnyal rendelkezik a technikai kapacitással, hogy ezt megtegye.
Egyes izraeli politikusok kijelentették, hogy a zsidó állam erőszakot fog alkalmazni ennek megakadályozására. De Izrael nagy katonai kapacitása ellenére az Irán elleni izraeli csapások talán egy évvel késleltethetik Irán atomfegyverszerzését, de nem fogják megakadályozni. Sőt, az izraeli csapások növelhetik Irán elszántságát az atomfegyverek megszerzésére.
Természetesen sok izraeli – és mások is – valójában azt szeretnék, ha az USA erőszakkal akadályozná meg, hogy Irán atomfegyvereket szerezzen és ezt a reményt Biden elnök úr nemrégiben tett izraeli látogatása során is támogatta, amikor azt mondta, hogy az USA “kész nemzeti erejének minden elemét felhasználni”, hogy megakadályozza Irán atomfegyverek megszerzését. Csakhogy az USA nem akadályozta meg Indiát, Pakisztánt vagy Észak-Koreát abban, hogy atomfegyvereket szerezzen, valószínűleg Iránt sem tudja megakadályozni. Az USA-nak talán nagyobb kapacitása van, mint Izraelnek arra, hogy megakadályozza Iránt ebben, de nem tudja megszüntetni azt a nukleáris know-how-t, amellyel Teherán már rendelkezik.
És mondanom sem kell, hogy az Irán elleni amerikai katonai csapások csak növelnék Teherán elszántságát a megszerzésükre. Ahogyan az USA (és a világ többi része) tette minden más országgal, amelyik atomfegyverre tett szert, egyszerűen meg kell tanulnia együtt élni a helyzettel.
Forràs: The Hill