Az EU csatlakozási tárgyalásokat kezdett Észak-Macedóniával és Albániával
Miután a szkopjei parlament szombaton megszavazta a szomszédos Bulgáriával régóta fennálló vitában elért kompromisszumot, Észak-Macedónia és Albánia zöld utat kapott a blokktól a csatlakozási tárgyalások hivatalos megkezdéséhez.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üdvözölte a tárgyalások megkezdését.
“Önök mindezeket a változtatásokat nem azért hajtották végre, mert szükségesek voltak az Európai Unió felé vezető úton, hanem mindenekelőtt azért, mert jót tesznek az országaiknak, és máris jobb életminőséget biztosítanak az embereknek” – mondta sajtótájékoztatóján, felsorolva a jogállamiság, a sajtószabadság és a korrupció terén végrehajtott számos reformot, amelyeket mindkét ország csak a tárgyalások megkezdéséhez hajtott végre.
A Bizottság most ezen a héten kezdi meg az átvilágítási folyamatot albán és észak-macedón képviselőkkel.
“Nagy elégedettséggel tölt el, hogy 17 év után ma végre megkezdhetjük a tárgyalásokat. Lassan, de biztosan csatlakozunk a nagy európai családhoz” – mondta Dimitar Kovačevski, Észak-Macedónia miniszterelnöke.
Néhány akadály azonban még fennáll. Az Észak-Macedónia parlamentje által szombaton megszavazott – az országban nehezen eladható és tiltakozásokat kiváltó – megállapodás értelmében Észak-Macedóniának vállalnia kell, hogy bolgár követelések alapján megváltoztatja alkotmányát, hogy elismerje a bolgár kisebbséget az országban, és más új intézkedéseket vezet be a kisebbségi jogok védelme és a gyűlöletbeszéd betiltása érdekében.
Észak-Macedóniában az alkotmánymódosításhoz kétharmados parlamenti többségre van szükség. Az ellenzéki törvényhozók azonban időközben többször is kijelentették, hogy nem fogják támogatni a változtatásokat.
Bulgária vétója Észak-Macedónia csatlakozásával szemben szélesebb körű következményekkel járt, mivel megakasztotta Albánia csatlakozását is, mivel az EU mindkét országot egy csomag részeként kezeli.
Edi Rama, Albánia miniszterelnöke kedden azt mondta, hogy az albán nép “soha nem adta fel az álmot, hogy az európai útra lépjen”, annak ellenére, hogy “három nagyon-nagyon nehéz év” következett a csatlakozási akadályok, a világjárvány és Oroszország ukrajnai háborúja után.
Forràs: Politico