Aszály: az EU területének csaknem fele veszélyeztetett
Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja közzétette az “Aszály Európában – 2022 júliusában” című jelentést, amely az Európai Aszálymegfigyelő Központ alapján értékeli az európai aszályhelyzetet.
Az EU-ban elhúzódó aszály alakulásának és hatásának elemzése azt mutatja, hogy Európa megdöbbentő része jelenleg figyelmeztető (az EU+UK 44%-a) és riasztási (az EU+UK 9%-a) aszályszintnek van kitéve, ami a talaj nedvességhiányával és vegetációs stresszel párosul.
Az aszály Európa nagy részén kritikus, mivel a téli-tavaszi csapadékhiányt (az 1991-2020-as átlag 19%-a az EU+UK összes figyelmeztető területére vonatkozóan, és 22%-a az aszályriasztás alatt álló területeken) korai hőhullámok súlyosbították. A folyók lefolyása több országban is súlyosan érintett, és a tárolt vízmennyiség is kimerült. Összességében ez rendkívüli víz- és energiagazdálkodási intézkedéseket tehet szükségessé az érintett országokban.
A csapadékhiány miatt a talaj víztartalma jelentősen csökkent. Ez megnehezítette a növények vízkivonását a talajból, ami a növényzet széleskörű megterheléséhez vezetett, nevezetesen az olasz alföldön, Dél-, Közép- és Nyugat-Franciaországban, Közép-Németországban és Kelet-Magyarországon, Portugáliában és Spanyolország északi részén.
A víz- és hőstressz a gabonafélék és más növények esetében a már korábban is negatív kilátásokhoz képest a terméshozamokat lefelé hajtja. Franciaországnak, Romániának, Spanyolországnak, Portugáliának és Olaszországnak meg kell küzdenie a terméshozam csökkenésével. Németország, Lengyelország, Magyarország, Szlovénia és Horvátország szintén érintett.
Olaszországban a Pó folyó medencéje néz szembe a legnagyobb mértékű aszállyal. Öt olasz régióban aszályos vészhelyzetet hirdettek ki, és a nem megfelelő vízellátás miatt több településen is korlátozták a vízhasználatot. Franciaországban is hasonló intézkedéseket hoztak a vízhasználat korlátozására.
Az Ibériai-félszigeten is nehéz a helyzet. Spanyolországban a tározókban tárolt vízmennyiség jelenleg 31%-kal alacsonyabb a 10 éves átlagnál. Portugáliában a víztározókban tárolt vízenergia az előző hét év átlagának felét éri el. Mindkét országban olyan körülmények uralkodnak, amelyek kedveznek az erdőtüzeknek.
Forràs: Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja