A Közel-Kelet többé már nem az amerikaiak homokozója!
Biden ment, tárgyalt és üres kezekkel tért haza. Még soha nem szégyenitették meg az amerikai nagyhatalmat ennyire. A Közel-Kelet többé már nem az amerikaiak homokozója!
Az amerikai külpolitika figyelmen kívül hagyja a regionális hatalmak felemelkedését és az általuk felhalmozott jelentős befolyást, amely lehetővé teszi számukra, hogy alakítsák a régiót, sőt a világot azon túl is. A Közel-keleti regionális hatalmak egyszerűen semmibe veszik az Egyesült Államok érdekeit és a saját útjukat járják. Ez két területen volt a legnyilvánvalóbb: Biden az olajtermelés növelésére vonatkozó egyértelmű ígéretek nélkül távozott. Ezt követte annak megtagadása a szaúdi nyissa meg légterét az izraeli katonai repülőgépek előtt. A regionális hatalmak nem akarnak háborúzni Iránnal. Inkább tárgyalni akarnak, és meg akarják találni a módját az együttélésnek. Nagy pofon Bidennek, hiszen izrael kérését közvetítette, a szaúdi de fakto uralkodó, azonban visszakézből visszautasította a kérést.
Ugyanakkor utazás során Biden véget vetett Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg páriává válásának, mivel a látogatással Szaúd-Arábia megerősítette pozícióját, mint kulcsfontosságú regionális tárgyalópartner, aki képes politikai kapcsolatot kialakítani Iránnal. Ez a lépés magában foglalja mind Szíria visszatérését az arabok közé, valamint az izraeli-palesztin konfliktust. Ez utóbbit illetően, és bár Szaúd-Arábia égboltja immár nyitva áll az Izraelből induló polgári járatok előtt, úgy tűnik, Rijád nem került közelebb a békemegállapodás aláírásához Izraellel, ami nagyrészt a palesztinokkal szembeni izraeli magatartásnak köszönhető. Biden nem sok mindent tudott mondani azon túl, hogy bár továbbra is támogatja a kétállami megoldást, hozzátéve, hogy “tudja, hogy ez nem a közeljövőben lesz”. Valójában keveset tett azon túl, hogy folytatta a jeruzsálemi kórházak támogatását, és belenyugodott Izrael palesztinokkal szembeni apartheid politikájába.
Végül a látogatás gyakorlatilag halálos csapást mért Biden sokat hangoztatott emberi jogi retorikájára. Az Egyesült Államok hozzáállása a békefolyamathoz és a palesztinokkal és a palesztin területekkel kapcsolatos izraeli politikához, valamint Biden találkozója Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceggel csak megerősítette a térségben azt a felfogást, hogy az Egyesült Államok képtelen az emberi jogok terén eljárni. Más szóval, az érdekei mindig felülmúlják az értékeit, bármi is történjék. Ez tovább aláásta az Egyesült Államok befolyását, és legitimálta az arabok törekvését a globális konfliktusokkal kapcsolatos saját út kijelölésére.
Forràs: Barcs Endre/Carnegie Middle East Center