Az azerbajdzsáni gáznak hirtelen nincs diktátor szaga
Az EU úgy akar megszabadulni az egyik diktátortól, hogy másik diktátorhoz rohan.
Az EU hétfőn új gázmegállapodást írt alá Azerbajdzsánnal, az európai tisztviselők ugyanis felkészülnek az Oroszországból érkező gázszállítások esetleges teljes leállására.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Kadri Simson, Európa energiaügyi vezetője hétfőn Azerbajdzsánban járt, hogy véglegesítsék a megállapodást. A bizottság közleményében azt írta, hogy Azerbajdzsán vállalta, hogy 2027-ig évente legalább 20 milliárd köbmétert szállít az EU-ba.
Azerbajdzsán már most is azon az úton halad, hogy növelje a régióba irányuló szállításait. A bizottság szerint az országból érkező gázszállítások a 2021-es 8,1 milliárd köbméterről idén várhatóan 12 milliárd köbméterre nőnek.
“Oroszország energiaellátásának folyamatos fegyverkezése közepette az energiaimportunk diverzifikálása az EU számára kiemelt prioritás” – áll az Európai Bizottság pénteki, az utazás előtt kiadott közleményében. Azt nem említi a közlemény, hogy a Putyin diktátortól való nagy megszabadulás egy másik diktátor ölébe löki az Európai Uniót.
Oroszország tagadja, hogy fegyverként használná a gázt a Nyugat ellen, azonban az elmúlt hetekben több mint 60%-kal csökkentek a szállítások. Emellett az Északi Áramlat-1 gázvezeték – amely az orosz gáz Németországba és azon túlra történő szállításának egyik kulcsfontosságú tranzitpontja – karbantartási munkálatok miatt történő leállítása tovább növelte az aggodalmakat, hogy Moszkva esetleg teljesen leállíthatja a gázszállításokat a blokkba.
Azerbajdzsán, amely Grúziával, Törökországgal, Örményországgal, Oroszországgal, Iránnal és a Kaszpi-tengerrel határos, 2020 végén kezdte meg a földgáz exportját Európába a Transz-Adria gázvezetéken keresztül. Azerbajdzsán akkor azt mondta, hogy évente 10 milliárd köbméter gázt tervez Európába küldeni, főként Olaszországba, de Görögországba és Bulgáriába is.
Egyes elemzők azonban megkérdőjelezik Azerbajdzsán mint szállító megbízhatóságát.
“Figyelembe kell venni, hogy az Európába irányuló azerbajdzsáni gáz útvonala Oroszország befolyási övezetén keresztül vezet” – írta Gubad Ibadoghlu, a London School of Economics vezető vendégkutatója egy májusi blogbejegyzésében.
Európa azonban versenyt fut az idővel, hogy csökkentse az Oroszországtól való függőségét. Összességében eddig 12 uniós országot érintett közvetlenül az orosz gázexport csökkentése, néhány másik pedig már egyáltalán nem kap gázt Moszkvától.
“Nem zárható ki, hogy Oroszország további döntésekkel önkényesen elzárja az országokat vagy vállalatokat. Oroszország ukrajnai inváziójának kezdete óta tudjuk, hogy nagyon komoly fennakadás lehetséges, és most már valószínűnek tűnik” – mondta Simson, az Európai Bizottság munkatársa egy június végi sajtótájékoztatón.
Hétfőn az orosz energiaipari óriás Gazprom egy, a Reuters által ismertetett és a CNBC által megerősített levélben közölte, hogy “rendkívüli” körülmények miatt nem tudja teljesíteni az összes szállítási kötelezettségét.
Forràs: CNBC/NapiEU