Észak-Macedónia lépéseket tesz az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdése felé
Heves vita után a törvényhozók támogatják a Bulgária megnyerését célzó francia javaslatot.
Észak-Macedónia parlamentje szombaton zöld utat adott a szkopjei kormánynak a szomszédos Bulgáriával fennálló vita rendezésére, megnyitva ezzel az utat az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdése előtt.
Háromnapos heves vita után a 120 fős parlament 68 törvényhozója megszavazta a francia javaslaton alapuló következtetéstervezetet, amelynek célja, hogy meggyőzze Bulgáriát, hogy szüntesse meg a vétót Észak-Macedónia uniós csatlakozási útja ellen.
A francia kompromisszum értelmében, amely az országban nehezen eladható, Észak-Macedóniának vállalnia kell, hogy bolgár követelések alapján megváltoztatja alkotmányát annak érdekében, hogy elismerje a bolgár kisebbséget az országban, és más új intézkedéseket vezet be a kisebbségi jogok védelme és a gyűlöletbeszéd betiltása érdekében.
Az ellenzéki törvényhozók, akik határozottan ellenzik az alkut, tartózkodtak a szavazástól és elhagyták a termet.
Dimitar Kovačevski kormányfő köszönetet mondott azoknak a képviselőknek, akik igennel szavaztak. “Végre a macedón nyelv mindenhol visszhangozni fog Európában” – mondta.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, aki csütörtökön Szkopjéba utazott, hogy a képviselők támogatására buzdítsa a megállapodást, valamint Charles Michel, az Európai Tanács elnöke üdvözölte a szavazás eredményét.
De akadályok továbbra is fennállnak. Az észak-macedóniai alkotmánymódosításhoz kétharmados parlamenti többségre van szükség, és az ellenzék többször is kijelentette, hogy nem fogja támogatni azokat.
A megállapodás elleni tüntetések – amelyek közül sok erőszakba torkollott – július 1-je óta, amikor a kormány bejelentette, hogy támogatja a kompromisszumot, szinte naponta tartanak tüntetéseket Szkopjéban. A megállapodás ellenzői szerint az Észak-Macedónia nemzeti identitását veszélyezteti, és túl sok engedményt tesz Bulgária azon állításainak, hogy az ország nyelve és etnikai hovatartozása a bolgárban gyökerezik.
Észak-Macedónia 2005 óta EU-tagjelölt ország. Már 2018-ban kénytelen volt megváltoztatni a nevét “Macedóniáról”, hogy leküzdje a görög vétót, amely akadályozta az EU-hoz és a NATO-hoz való csatlakozás felé vezető úton való haladását. Végül 2020-ban csatlakozott a katonai szövetséghez.
Forràs:Politico