A Nemzetek és Kontinensek Békéjének Egyetemes Tanácsának küzdelme a béke fenntartása érdekében. Interjú Daniel Santu Bikoval, a Tanács főigazgatójával
A Nemzetek és Kontinensek Békéjének Egyetemes Tanácsa 2022 július 6-àn Isztambulban szervezett konferenciát, amelyen a globális civils szervezet vezetősége újabb “béke nagykövetet” nevezett ki. Ebből az alkalomból beszélgetünk Daniel Santu Biko-val, a szervezet főigazgatójával .
Kérdés: Főigazgató úr, kérem szóljon néhány szót arról, hogy mi is ez a szervezet. Mikor és milyen céllal hozták létre, hogyan működik?
Válasz: A Nemzetek és Kontinensek Békéjének Egyetemes Tanácsa, rövidítve “CULPAC”, 1979. november 23-án a Kongói Demokratikus Köztársaságban jött létre a béke civilizációjának elmozdítása érdekében, nem kormányzati intézményként. A nyolcvanas évek elején úgynevezett “népi rekreációs szerveket” hoztunk létre. Ezek a szervek olyan programokat szerveznek, amelyek célja, hogy az embereket megkülönböztetés nélkül összehozzák, egészséges, oktatási, kulturális, sport- és szociális szabadidős tevékenységek réven ezzel is elmozdítva a békés egymás mellett élés lehetőségét, amire különösen nagy szükség van az afrikai országokban. Szabadidős és népi ifjúsági ünnepségink célja mindenek előtt a fiatalok szabadidős felügyeletére, a békére és erőszakmentességre való nevelésre irányult. Szervezetünk 1984 óta vesz tevékenyen részt az UNESCO Klubok programjaiban. A Kongói Demokratikus Köztársaságbeli megalakulásának éve óta szervezetünk alapító tagjaként számos kulturális, sport, szociális, emberbaráti és humanitárius tevékenységet végzett a béke, az emberi jogok és a fejlődés előmozdítása érdekében. A kétezres évek elején Egyetemi Humanitárius Békemissziót indítottunk. Ez annyit jelent, hogy humanitárius hálózatok létrehozásával a hátrányos helyzetű fiataloknak, kitelepített háborús özvegyeknek és mozgássérülteknek nyújtottunk segítséget. 2004-ben elindult a Nemzetek és Kontinensek Egyetemes Béketanácsa project, amelynek célja CULPAC fiókok létrehozása világszerte a World Tour for Peace programon keresztül.
Kérdés: Ugy tudom, hogy nemzetközi humanitárius nem kormányzati szervezetek, az emberi jogok és a béke, valamint az Európai Parlament képviselői részvételével 2018. szeptemberében az Európai Parlamentben “Egyetemes Békekonferenciát” szerveztek. Mi volt a konferencia központi témája?
Válasz: Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát alapul véve az oktatás és az alapvető emberi jogok, a gyermekek jogainak alkalmazása és tiszteletben tartása, a diktatúra, az igazságtalanság, a rasszizmus, a megkülönböztetés és az erőszak minden formája elleni küzdelem, a népek és nemzetek közötti háború, a terrorizmus, az ökoszisztémánk szennyezése, az éhezés, a betegségek, járványok, a munkanélküliség, a szegénység és a nyomor, az erdőirtás, a természet, a környezet, az állat- és növényfajok megőrzése, megőrzése és védelme, és mindenekelőtt az ember biztonsága. Áttekintettük, hogy mit tettek az ENSZ és ügynökségei, a kontinentális, regionális és szubregionális szervezetek, az afrikai, amerikai, ázsiai, európai és csendes-óceáni kormányok és demokratikus parlamentek erőfeszítéseit a béke, a biztonság fenntartása és megerősítése érdekében. Minden tevékenységünk arra irányul, hogy minden nép, különbségtétel nélkül, képes legyen egy olyan világot teremteni, amelyet a kölcsönös segítség és szolidaritás az igaz szeretetben egyesít, és amely a békét, az igazságosságot, a boldogságot és a kölcsönös tiszteletet szolgálja. Egyébként idén novemberben ismét békekonferenciát rendezünk az Európai Parlamentben. Ennek az összejövetelnek a témája a “Nemzetközi szolidaritás az emberek szenvedése és nyomorúsága ellen” lesz.
Kérdés: Milyen egyéb programjaik vannak?
Válasz: Mindenekelőtt az Egyetemes Békekonferencia CULPAC programjának népszerűsítése, amelynek célja: egyesíteni, összehozni és összefogni mindenféle horizontú férfiakat és nőket, minden megkülönböztetés nélkül, a béke előmozdítása érdekében. A CULPAC « Egy nemzet víziója» programján keresztül az államfők vagy nemzetközi vezetők globális elképzeléseiket adják a békéről, az emberi jogokról és a fejlődésről saját országaikban, kontinenseiken és a világon, a jó kormányzás, a demokrácia előmozdítása és a népek közötti harmónia érdekében. Ezeket a magas rangú személyiségeket a CULPAC kritériumai szerint jelölik ki.
Kérdés: Az isztambuli konferencián egy személyt neveztek ki a « béke nagykövetévé ». Kik kaphatnak ilyen megtisztelő címet és a « béke nagyköveteinek » mi a feladata?
Válasz: A « béke nagykövete » olyan természetes vagy jogi személy lehet, aki az élet különböző ágazataiban vagy területein a békéért dolgozik az emberiség javára az egész világon. Most Őexcellenciája, Dani Al Ackar a Béke és Méltóság Nemzetközi Nagykövete a Béke Humanitárius Főtanácsának Nemzetközi Nagykövete kitüntetést kapta.
Annak a nagykövetnek, akit most Isztambulban neveztünk ki, egyebek mellett az lesz a feladata, hogy segítsen előkészíteni azt a békekonferenciát, amelyre jövő év márciusában kerül sor New Yorkban, az ENSZ székházában.
Barcs Endre