Euró: eljött a leszámolás napja
Ünnepnapnak kellett volna lennie, amikor az euró 20. országként üdvözölte Horvátországot. Csakhogy miközben a pénzügyminiszterek a klubjuk legújabb tagját üdvözölték, a közös valuta egy kevésbé üdvözlendő mérföldkő felé csúszott: a dollárral való paritás felé.
Elemzők most azt kérdezik, hogy milyen mélyre mehet az euró, mivel aggódnak amiatt, hogy a valuta idei gyors esése súlyosbíthatja az európaiak százmillióinak megélhetési gondjait.
Végső soron, ahogy az emelkedő energiaköltségek és az infláció leszorítja az életszínvonalat, ennek politikai ára is lehet.
“Az euró zuhanásának még sok mozgástere van” – tweetelte Robin Brooks, az Institute for International Finance vezető közgazdásza vasárnap. “Még csak most kezdtük el.”
Kedden az euró 20 év óta először rövid időre elérte a dollárral szembeni paritást. Az euró utoljára 2002-ben ért kevesebbet, mint a dollár, amikor az eurókészpénz még gyerekcipőben járt, és csak 12 tagállam osztozott rajta.
A közös valuta az év eleje óta több mint 10 százalékot veszített értékéből a zöldhasúval szemben. Ez egy gyors lejtmenet volt, amelyet részben az euróövezet növekedési kilátásainak romlása okozott, köszönhetően Oroszország ukrajnai inváziójának, valamint a dollár mint biztonságos menedék valuta iránti erősebb keresletnek.
Mint mindig, most sem mindenki látja ezt rossz hírnek. A csökkenő valuta előnyökkel jár, nevezetesen azzal, hogy az export olcsóbbá és vonzóbbá válik. Paolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdasági biztosa azonban arra figyelmeztetett, hogy “hiba” lenne az euró lejtmenetét ilyen szempontból szemlélni.
“Természetesen ez ösztönzi az exportkapacitást, de az érem negatív oldalát is meg kell néznünk” – mondta egy hétfői sajtótájékoztatón.
Forràs: Politico