NATO haditengerészeti bázist terveznek az albán tengerpartra
Edi Rama albán miniszterelnök a héten Brüsszelben találkozik Jens Stoltenberg NATO-főnökkel, mivel az ország adriai partvidékén lévő kikötőből a szövetség haditengerészeti bázisát tervezik kialakítani.
Mindez alig néhány hónappal azután történt, hogy megkezdődött a “Sztálinvárosban”, a mai Kucovában található, volt szovjet repülőgépekkel teli egykori bázis NATO-légibázissá történő átalakítása.
Albánia 2009 óta tagja a NATO-nak, és azóta keményen dolgozik azon, hogy eleget tegyen kötelezettségeinek. Miközben a védelmi kiadások 2020-tól 1,5355%-on állnak, az ország adott otthont a NATO Defender 2021 missziójának, és az Ukrajnában zajló háború közepette gyorsan csatlakozott a szövetséghez.
Rama szerdán találkozik a NATO vezetőjével, hogy megvitassák a projektet, amelyet először július 1-jén egy sajtótájékoztatón jelentett be. A kikötő Porto Romano Durresben, a fővárostól, Tiranától 40 percre található, és egy kereskedelmi részből és egy katonai haditengerészeti bázisból áll majd. A finanszírozást az albán állam és a NATO fogja biztosítani.
“Hamarosan visszamegyünk Brüsszelbe, hogy folytassuk a tárgyalásokat a javaslatunkkal kapcsolatban… a NATO haditengerészeti bázisának az új durresi kikötőben történő telepítéséről” – mondta Rama.
Májusban Rama azt mondta, hogy kormánya felajánlotta a NATO-nak a Tiranától délre fekvő Pashaliman haditengerészeti támaszpontot. A Durres-től mintegy 200 kilométerre, Vlorétól délre található bázis volt az egyetlen szovjet bázis a Földközi-tengeren az 1950-es években, amikor Albánia kommunista rendszere Moszkvával szövetkezett.
A kommunizmus összeomlása után Törökország segítségével építették újjá, amely megtartotta a bázis használati jogát. Az albán haditengerészet még ma is használja a bázist bizonyos műveletekre és gyakorlatokra. Úgy tűnik, hogy ezt a lehetőséget a Porto Romano javára tették le.
A NATO átalakítja a Kucovában található, korábban Sztálinváros néven ismert, egykori kommunista katonai légibázist is. A 350 hektáros légibázis jelenleg számos használaton kívüli szovjet és kínai MiG, Antonov és Jak-18-as repülőgépnek ad otthont.
A rekonstrukciós munkálatok januárban kezdődtek meg 50 millió euró értékben, és a bázis 2023-ban lesz üzemképes. A bázis lőszerraktárként és üzemanyag-utántöltő központként fog működni, és a munkálatok során új tárolóegységeket építenek, helyreállítják a kifutópályát és korszerűsítik a meglévő irányítótornyot.
Az eredeti bázist Enver Hoxha kommunista diktátor rendszere alatt építették börtönmunkások segítségével. A közel 50 éves elszigeteltség után Albánia felemelkedett és a Nyugat felé fordult, 2009-ben csatlakozott a szövetséghez, és reméli, hogy csatlakozhat az Európai Unióhoz, bár jó ideig a blokk várótermében maradt.
Forràs: Euractiv