A francia miniszterelnök túlélte a bizalmatlansági szavazást a parlamentben
Összesen 146 törvényhozó szavazott Elisabeth Borne ellen, ami messze elmarad a leváltásához szükséges 289 szavazattól. Elisabeth Borne francia miniszterelnök kényelmesen túlélte a bizalmatlansági indítványt, amelyet a baloldali ellenzék széles körű szövetsége terjesztett be ellene.
A hétfői hivatalos szavazatszámlálás szerint 146 törvényhozó szavazott az indítvány mellett. Az indítványhoz 289 szavazat abszolút többségére volt szükség, hogy a kormány megbukjon.
Bár az eredmény nem volt kétséges, a NUPES-szövetség – az Emmanuel Macron centrista Ensemble csoportosulásával szemben álló legnagyobb ellenzéki blokk – szándékát jelezte, hogy megnehezítse az elnök életét a parlamentben.
A NUPES-szövetség, más néven Új Ökológiai és Szociális Népi Unió 151 képviselőt tömörít. Közülük öten úgy döntöttek, hogy nem szavazzák meg a bizalmatlansági indítványt, amit Borne és kormánya pozitív jelként értelmezhet.
“Hölgyeim és uraim, ma a francia nép javára dolgozhatunk” – mondta Borne a szavazás előtt a parlamentben.
“Ehelyett egy olyan bizalmatlansági szavazást vitatunk meg, amely az én állítólagos szándékaimon alapul, és amely a parlament munkájának és így a francia nép kívánságának útjában áll” – mondta. “Ez a bizalmatlansági szavazás csak politikai taktika… Térjünk át együtt a kompromisszum kultúrájára” – tette hozzá.
Az újonnan megválasztott Macron, aki első mandátuma alatt kényelmes többséget élvezett az alsóházban, a júniusi parlamenti választásokon elvesztette abszolút többségét a parlamentben, és már nem számíthat arra, hogy a kamara jóváhagyja reformprogramját.
Ehelyett Macronnak és kormányának törvényjavaslatonként kell tárgyalnia a jogszabályokról, így a folyamat bizonyos fokú ellenőrzése kikerült a kezéből.
A bizalmatlansági szavazáson a konzervatív Les Republicains párt és Marine Le Pen szélsőjobboldali Rassemblement National pártja közölte, hogy tartózkodott.
Forràs: AlJazeera