A megélhetési válság a szegénység “lélegzetelállító” növekedését eredményezi
A globális megélhetési válság a világ legszegényebb országaiban további 71 millió embert taszít a mélyszegénységbe – figyelmeztet az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) ma közzétett új jelentése.
Achim Steiner, az UNDP igazgatója szerint 159 fejlődő országot vizsgáló elemzés kimutatta, hogy a kulcsfontosságú nyersanyagárak idei ugrásszerű növekedése már most is sújtja a szubszaharai Afrika, a Balkán, Ázsia és más országok egyes részeit. Közvetlen készpénzes segélyeket szorgalmazott a legkiszolgáltatottabbaknak, és azt akarta, hogy a gazdagabb országok hosszabbítsák meg és terjesszék ki az adósságszolgálat felfüggesztésére irányuló kezdeményezést (DSSI), amelyet a szegény országok megsegítésére hoztak létre a COVID-19 járvány idején.
“Ez a megélhetési válság lélegzetelállító gyorsasággal taszítja emberek millióit a szegénységbe, sőt az éhhalálba” – mondta Steiner. “Ezzel együtt a fokozott társadalmi zavargások veszélye napról napra nő.”
Az olyan intézmények, mint az ENSZ, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap számos “szegénységi küszöböt” állapítottak meg – egyet a legszegényebb országok számára, ahol az emberek napi 1,90 dollárból vagy annál kevesebből élnek. Az alacsonyabb közepes jövedelmű gazdaságok esetében a napi 3,20 dolláros, a felső közepes jövedelmű országokban pedig a napi 5,50 dolláros szegénységi küszöb.
“Előrejelzésünk szerint a jelenlegi megélhetési válság miatt több mint 51 millió ember került a mélyszegénységbe napi 1,90 dollárral, és további 20 millió ember napi 3,20 dollárral” – áll a jelentésben, amely becslések szerint ez a szám globálisan valamivel több mint 1,7 milliárd emberre emelkedik.
Forràs: Reuters