Újabb migrációs politikai vita tört ki Afrika és az EU között
Újabb migrációs politikai vita tört ki Afrika és az EU között, miután a múlt héten több tucat migráns halt meg, akik Marokkóból akartak átjutni a spanyol Melilla enklávéba.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának szerdai (június 29.) ülésén Kenya (a Biztonsági Tanács három nem állandó afrikai tagjának egyike) tisztviselői úgy nyilatkoztak, hogy az incidens a legújabb emlékeztető arra, hogy az afrikai menekültekkel még mindig másként bánnak Európában, annak ellenére, hogy léteznek a menekültek jogainak védelméről szóló törvények. Kenya, Gabon és Ghána egy olyan ENSZ-nyilatkozatot sürget, amely erősen kritikus Marokkóval és Spanyolországgal szemben.
“Megfigyeltük, hogy a Biztonsági Tanács és tagjai nagy aggodalmat mutatnak a más konfliktusokból menekülők sorsa miatt. A legutóbbi és legdrámaibb példa az ukrajnai háború következménye. Úgy véljük, hogy az országukban zajló háborúk és a bizonytalanság elől menekülő afrikaiak ugyanolyan szintű figyelmet érdemelnek” – mondta a Biztonsági Tanácsnak Martin Kimani, Kenya ENSZ-nagykövete.
“Sürgetjük az Európai Uniót és az Afrikai Uniót, hogy tegyenek meg minden erőfeszítést annak érdekében, hogy az Európába irányuló mozgás – több okból, amelyek közül néhánynak köze van az Afrikával közös történelméhez – biztonságos és méltóságteljes legyen” – tette hozzá.
Két évvel ezelőtt az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa határozatot fogadott el “az afrikaiak és az afrikai származásúak alapvető szabadságjogairól” a rendfenntartó erők brutalitása ellen.
Az ENSZ afrikai tisztviselői szerint azonban Marokkó és Spanyolország megszegte ezt a megállapodást.
“Tragikus módon ez nem egy elszigetelt eset volt. Az utóbbi évek aggasztó tendenciájának része, amikor a Földközi-tengeren keresztül Európába utazó afrikai származású emberek emberi jogaik szélsőséges megsértését szenvedik el” – mondta Kimani.
Spanyolország és Marokkó június elején újraindította a “Szoroson való átkelés művelet” néven ismert közös migráció-ellenőrző misszióját. A múlt héten több tucat migráns halt meg, miközben Marokkóból a spanyol Melilla exklávéba próbáltak átkelni, ami az Afrikai Unió azonnali vizsgálatot követelt, bár Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök dicsérte a spanyol és marokkói hatóságok által a “migrációs hullámnak” nevezett eset kezelését.
A migrációs hullámok kérdése már régóta feszültséget okoz az EU és az afrikai államok között.
A februári EU-Afrikai Unió csúcstalálkozón az afrikai vezetők ismét szorgalmazták a legális útvonalak és a csereprogramok új rendszerét minden szinten, bár kevés előrelépés történt. Eközben a legtöbb uniós állam a migráció ellenőrzését helyezte előtérbe, beleértve az úgynevezett “pushbackeket” (visszatoloncolást) az Afrika és Európa közötti földközi-tengeri határon.
A héten Madridban tartott NATO-csúcstalálkozón Sanchez a szövetség tagjai között a hírszerzési információk fokozottabb megosztására szólított fel, különösen a migrációval kapcsolatos kérdésekben.
Időközben Marokkó az EU egyik legfontosabb partnerévé vált a déli határon, különösen a kereskedelem és a migrációs politika terén.
Marokkó migráció-ellenőrzési politikája azonban továbbra is megosztja az uniós jogalkotókat.
A zöldek, a baloldal és a balközép szocialisták és demokraták 51 fős európai parlamenti képviselői csoportja sürgette az Európai Bizottságot, hogy indítson hivatalos vizsgálatot a melillai halálesetek ügyében.
“Az Európai Unió nem lehet továbbra is cinkosa az ehhez hasonló epizódoknak, sem a további erőszaknak, ezért olyan migrációs politika megvalósítását kérjük, amely a befogadáson, az emberi jogokon, valamint a legális és biztonságos útvonalakon alapul, ami a legjobb garancia arra, hogy ilyesmi nem ismétlődik meg” – írták.
A hét elején Ilhan Kyuchyuk, az Európai Parlamentben a Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért társelnöke kijelentette, hogy Marokkót dicséret illeti “humánus migrációs politikájáért Afrikában”.
“Támogatnunk kell Marokkót, mint az EU fő stratégiai és megbízható partnerét az emberkereskedelem, a maffia elleni küzdelemben és az illegális migráció ellenőrzésében” – tweetelte.
Forràs: Euractiv