EU átláthatóság? Hova lett Von der Leyen levelezése az AstraZeneca és a Pfizer vezérigazgatójával
Von der Leyen szövegei nem magánügyek. A Bizottság álláspontja bajba sodorja az EU átláthatóságát és az információszabadságot.
Az AstraZeneca, a COVID-19 vakcinák egyik vezető gyártója nem szállította az ígért mennyiséget, és a Bizottság heves támadások kereszttüzében állt, amiért nem tette jogilag légmentessé az elővásárlási megállapodásokat, hogy a vállalat ne részesítsen előnyben más országokat – elsősorban az Egyesült Királyságot. Az új oltóanyag-ellátás biztosítása érdekében von der Leyen tehát a politika legmagasabb szintjén alapvető fontosságú eszközhöz nyúlt: az okostelefonjához.
A Pfizer vezérigazgatójával, Albert Bourlával folytatott telefonbeszélgetések és sms-ek során von der Leyen 1,8 milliárd további adagot tudott kialkudni, és személyes diplomáciája révén európaiak milliói jutottak hozzá az oltáshoz. Hamarosan azonban az Európai Unió végrehajtó szerve újabb vizsgálat alá került az alku feltételei miatt. És a folyamatban lévő bürokratikus saga, amely az üzenetekhez való hozzáférés minden kísérletét meghiúsította, az EU átláthatósága és az információszabadság szempontjából is gondot jelent.
Annak idején a Bizottság közzétette az elővásárlási megállapodás és a szerződés szerkesztett változatait, amelyekből hiányoztak az árképzésre, a szállításra, a fizetésre, a vakcina klinikai vizsgálataira, a felelősségre és a vitarendezésre vonatkozó információk. Nem sokkal később azonban a Financial Times által látott, nem szerkesztett részleges szerződésből kiderült, hogy von der Leyen 19,50 eurós árat állapított meg dózisonként, ami jelentős ugrás ahhoz a 15,50 euróhoz képest, amelyet az EU a 2020 december végén leszállított első vakcinákért fizetett.
A Public Citizen nevű kampánycsoport – amely több Európán kívüli országban is átnézte a Pfizer nem szerkesztett vakcinaszerződéseit – arról számolt be, hogy a Pfizer a hatékony COVID-19 vakcina kevés gyártójának egyikeként kihasználta alkupozícióját, hogy “áthelyezze a kockázatot és maximalizálja a nyereséget”. A csoport által látott szerződések pedig “következetesen a Pfizer érdekeit helyezik a közegészségügyi követelmények elé”.
Amikor újságírók kikérték a Bizottság és a Pfizer közötti levelezést, kiderült, nem archiváltak egyetlen szöveges üzenetet sem. A többmilliárdos közbeszerzés részleteiről a Bizottság nem tud dokumentumot felmutatni.
Forràs: Politico