Biden több hajót, vadászgépet és további csapatokat küld Európába
Az elnök bejelentette a NATO keleti frontországai iránti jelentős tűzerejének növelését és elmélyített elkötelezettségét. Az Egyesült Államok több rombolót, légvédelmi rendszert küld és csapatokat csoportosít át keletebbre a következő hónapokban – jelentette be Joe Biden amerikai elnök szerdán a NATO éves madridi csúcstalálkozóján.
“Azt mondtam, hogy Putyin Európa finnesítésére törekszik” – mondta Biden. “Meg fogja kapni Európa NATO-osítását. És ez pontosan az, amit nem akart, de pontosan az, amit meg kell tenni Európa biztonságának garantálásához. És szerintem eza lépés szükséges”.
A lépések jelentős tűzerőt adnak a kontinensnek, és jelzik a NATO keleti frontországai iránti elmélyült amerikai elkötelezettséget, amelyek attól tartanak, hogy Oroszország folytathatja nyugat felé irányuló menetelését, ha sikerrel járnak Ukrajnában.
“Az én álláspontom az, hogy amint Oroszország megszerzi egész Ukrajnát, tovább fognak haladni. Moldova, a balti országok, Lengyelország, Szlovákia, Románia” – mondta Jaroslav Nad, Szlovákia védelmi minisztere a POLITICO-nak a konferencia margóján. “Meg kell állítanunk őket”.
Szlovákia idén tavasszal elküldte Ukrajnába az orosz gyártmányú S-300-as légvédelmi rendszerét, amelyet Németországból, Hollandiából és az USA-ból származó Patriot-akkumulátorokkal támogattak. Nad azt mondta, hogy kész T-72-es harckocsikat is küldeni, ha azokat a Nyugat le tudja cserélni.
Bár Biden új lépései nem érintik Szlovákiát, egy amerikai dandár harccsoport Romániába indul, ami az új rotációs amerikai jelenlét első állomása lesz az országban, egy olyan képesség, amelyet Bukarest már régóta kért. Az amerikai hadsereg Lengyelországban is tovább erősödik, állandó hadtestparancsnokságot, egy katonai helyőrségi parancsnokságot és egy tábori támogató zászlóaljat állít fel.
Az Egyesült Államok 2017-ben már telepített egy páncélos dandárt és egy légi dandárt Lengyelországba, és az új parancsnokságok segítenek majd a logisztikában és a keleti hadgyakorlatok tervezésében.
A Pentagon azt is közölte, hogy “fokozza rotációs telepítéseit – amelyek páncélos, légi, légvédelmi és különleges műveleti erőket is magukban foglalnak” – a balti térségbe, új légvédelmi egységeket állít fel Németországban és Olaszországban is, és két új F-35-ös századot küld az Egyesült Királyságba.
Oroszország februári ukrajnai inváziója óta az Egyesült Államok 20 000 katonát telepített Európába, így az összlétszám meghaladja a 100 000-et.
Az új telepítések talán legnagyobb és leglátványosabb része két újabb Arleigh Burke-osztályú romboló lesz, amelyek a spanyolországi Rota-ban fognak kikötni, így összesen hat olyan amerikai hadihajó lesz, amelyek képesek légvédelmi feladatok ellátására és cirkálórakéták indítására jóval beljebb a szárazföldön. A rombolók segítenek majd járőrözni a Földközi-tengeren, ahol az orosz cirkálók és tengeralattjárók az elmúlt évben egyre aktívabbak voltak, és rakétavédelmet biztosítanak a dél-európai szövetségesek számára.
Az inváziót megelőző hetekben az Egyesült Államok négy rombolót küldött Európába, ami 2018 óta a legnagyobb haditengerészeti jelenlétet jelenti Európában. Ezek a hajók végül hazamentek az Egyesült Államokba.
Miután Oroszország 2014-ben megszállta a Krím-félszigetet, a haditengerészet elkezdte a Fekete-tengerre tolni a Rota állomásozó rombolóit, ez a gyakorlat azonban véget ért, miután Oroszország februárban ismét megszállta Ukrajnát. De mivel Törökország a háború kitörése után lezárta a Fekete-tenger bejáratát a katonai hajózás elől, a bevetéseknek vége szakadt.
Az invázió arra is késztette Lloyd Austin védelmi minisztert, hogy meghosszabbítsa a Harry S. Truman Carrier Strike Group földközi-tengeri bevetését a nyárig.
Forràs: Politico