Az EU rábólintott a belső égésű motorok értékesítésének 2035-ig történő megszüntetésére
Az EU 27 tagállamának környezetvédelmi miniszterei jóváhagyták, hogy 2035-ig megszűnjön a belső égésű motorral hajtott járművek értékesítése Európában, ami jelentős győzelmet jelent az EU azon törekvésében, hogy 2050-re nullára csökkentse a CO2-kibocsátást. (Kérdés persze, hogy sikerül e ezen ambiciózus tervet meg is valósítani. Nem mernénk rá mérget venni, az biztos!)
20305-tól az EU piacán forgalomba kerülő új járműveknek 100%-kal kell csökkenteniük a CO2-kibocsátásukat. Az Európai Unió Tanácsa a hajnali 02.10 órakor véget ért tárgyalások hosszú éjszakája után kiadott közleményében közölte, hogy 2030-ra 55%-os célkitűzés született a személygépkocsik és 50%-os a kisteherautók esetében.
Az először 2021 júliusában javasolt intézkedés a benzin- és dízelüzemű személygépkocsik, valamint a könnyű haszongépjárművek értékesítésének de facto leállítását, valamint 2035-től az Európai Unióban az elektromos motorokra való teljes átállást jelenti. (Képtelenség, ami csak a politikusok agyában születhetett meg.)
A terv célja, hogy segítse a kontinens éghajlatvédelmi célkitűzéseinek elérését, különösen a szén-dioxid-semlegességet 2050-ig.
Ez nem volt magától értetődő. Olaszország, Portugália, Szlovákia, Bulgária és Románia azt szorgalmazta, hogy a 2035-ös célt halasszák 2040-re.
Az országok végül támogatták az EU legnagyobb autópiaca, Németország által javasolt kompromisszumot, amely megtartotta a 2035-ös célt, és felkérte Brüsszelt, hogy 2026-ban vizsgálja meg, hogy a hibrid járművek vagy a CO2-semleges üzemanyagok megfelelnek-e a célnak.
Frans Timmermans, az EU éghajlat-politikai vezetője azt mondta, hogy az Európai Bizottság “nyitott szemmel” jár, de a hibridek ma még nem eredményeznek elegendő kibocsátáscsökkentést, az alternatív üzemanyagok pedig megfizethetetlenül drágák.
“Technológiailag semlegesek vagyunk. Mi nulla kibocsátású autókat akarunk” – magyarázta.
“Jelenleg az e-üzemanyagok nem tűnnek reális megoldásnak, de ha a gyártók a jövőben be tudják bizonyítani az ellenkezőjét, nyitottak leszünk.”
A Luxembourgban ülésező környezetvédelmi miniszterek azt is jóváhagyták, hogy öt évvel, 2035 végéig meghosszabbítsák az úgynevezett “résgyártók”, vagyis az évi 10 000 járműnél kevesebbet gyártó gyártók számára biztosított CO2-kötelezettségek alóli mentességet.
Az időnként “Ferrari-módosításként” emlegetett záradék különösen a luxusmárkáknak kedvez. Ezeket az intézkedéseket most az Európai Parlament tagjaival kell megtárgyalni, mielőtt törvénybe iktatnák őket.
“Ez nagy kihívás autóiparunk számára” – ismerte el Agnès Pannier-Runacher francia ökológiai átmenetért felelős miniszter, aki a keddi ülésen elnökölt.
De azt mondta, hogy ez “szükségszerűség” a kínai és az amerikai verseny miatt, amely országok nagyban fogadnak az iparág jövőjének tekintett elektromos járművekre.
A múlt hónapban az Európai Parlament is jóváhagyta az új benzin- és dízelüzemű járművek értékesítésének 2035-ig szóló uniós tilalmi javaslatát. Az uniós tagállamok között szerdán elért megállapodás azt jelenti, hogy a javaslatot a következő hónapokban gyorsan véglegesíteni lehet.
Forràs: Euractiv