A NATO felkészül Oroszország közvetlen fenyegetésére
A Madridban ülésező NATO-vezetők szerdán új stratégiai tervezetet fogadtak el, amelyben Oroszországot “a szövetségesek biztonságát, valamint az euroatlanti térség békéjét és stabilitását fenyegető legjelentősebb és legközvetlenebb fenyegetésnek” bélyegzik meg.
A NATO új “stratégiai koncepciójában”, egy évtizedenként egyszer megjelenő tervezési dokumentumban Oroszországot egyértelmű és jelenvaló veszélyként kezeli.
A NATO-vezetők madridi ülésükön hozott első döntéseit bejelentő sajtótájékoztatón Jens Stoltenberg főtitkár üdvözölte Finnország és Svédország mérföldkőnek számító döntését, miszerint felhagynak az évtizedes elzárkózással és csatlakoznak a NATO-hoz.
Stoltenberg diadalmasan üdvözölte a két északi országot, amelyek kedd este zöld utat kaptak a szövetséghez való csatlakozásra, miután Törökország hetekig akadályozta őket. Stoltenberg szerint a várható bővítés azt mutatja, hogy Putyin háborúja visszafelé sült el, és hogy az orosz diktátornak nem sikerült elérnie azt a célját, hogy megakadályozza a szövetség új tagok felvételét.
“A Finnország és Svédország tagságra való meghívásáról szóló döntés azt mutatja, hogy a NATO ajtaja nyitva áll” – mondta Stoltenberg. “Ez azt mutatja, hogy Putyin elnöknek nem sikerült bezárnia a NATO ajtaját. A NATO ajtaja továbbra is nyitva áll. És azt is mutatja, hogy tiszteletben tartjuk minden nemzet szuverén jogát, hogy megválassza a saját útját”.”
Természetesen Putyin fő kifogása az volt, hogy megakadályozza Ukrajna csatlakozását a szövetséghez. És, legalábbis egyelőre, sikerült is elfojtania Kijevben minden lappangó törekvést a szövetséghez való csatlakozásra.
A NATO-hatalmak, élükön az Egyesült Államokkal, világossá tették, hogy nem akarnak közvetlen konfliktusba keveredni Oroszországgal, legalábbis részben azért, mert attól tartanak, hogy Putyin nukleáris fegyvert vetne be. És bár a szövetségesek ragaszkodnak ahhoz, hogy elméletileg Ukrajnának minden joga megvan a NATO-tagságra való törekvéshez, nincs rá esély, hogy a háború sújtotta ország egyhamar csatlakozhat, ha egyáltalán valaha is. A NATO kollektív védelmi záradéka, az úgynevezett 5. cikkely ugyanis azonnal megkövetelné a szövetségesektől, hogy csatlakozzanak az Oroszország elleni harchoz.
Stoltenberg sajtótájékoztatóján elmondta, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videokapcsolaton keresztül csatlakozott a vezetők csúcstalálkozójának megbeszéléseihez, és hogy a NATO kötelezettséget vállalt arra, hogy továbbra is támogatja Ukrajnát a háborúban.
“Zelenszkij elnök világossá tette, hogy Ukrajna számít a további támogatásunkra” – mondta Stoltenberg. “És a mi üzenetünk is ugyanilyen egyértelmű volt számára. Ukrajna számíthat ránk – mindaddig, amíg szükséges”.
Forràs: Politico