Ausztria is visszatér a szénre. Szolidaritás áramkimaradások ellen
Németország, Ausztria, Csehország, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia egyetértési nyilatkozatot írt alá a villamosenergia-ágazatban a kockázati felkészültségről és a szolidaritásról, mivel az Oroszországból érkező csökkenő energiaszállítások miatt egyre reálisabbá válik az áramkimaradások veszélye.
A hat ország a Luxembourgban tartott energiaügyi miniszteri találkozót megelőzően írta alá az egyetértési nyilatkozatot az EU 2019-es kockázatkészültségi rendeletének megfelelően.
A megállapodásban az áll, hogy az aláírók “meg kívánják erősíteni azon szándékukat, hogy fenntartják és megerősítik együttműködésüket a villamosenergia-ágazat kockázati felkészültségével kapcsolatban”.
A következő télre készülve, amikor az Oroszországból érkező energiaellátás bizonytalan, a hat kormány előre összehangolja a legrosszabb forgatókönyvre vonatkozó megközelítését.
Az országok célja, hogy megkönnyítsék és tartsák a kapcsolatot, hogy “összehozzák a minisztériumok illetékes képviselőit és a villamosenergia-ágazat szakértőit”, hogy felkészüljenek arra a helyzetre, amikor a villamos energia olyan kevés lesz, hogy “nem biztos, hogy piaci alapú intézkedésekkel meg lehet oldani”.
Ezek a megállapodások létrehoznak egy másik munkacsoportot, ahová az országok várhatóan “rendszeresen elküldik szakértőiket (on- vagy offline) munkaszintű találkozókra, hogy nemzeti és regionális szinten megvitassák az ellátásbiztonsági helyzetet”.
Válságos üzemmód
A villamosenergia-válság esetén említett intézkedések a következők: a tartalékkapacitások és rugalmas terhelések határokon átnyúló felhasználása, a villamosenergia-ellátás rövid távú biztonságának felügyelete, a lakossághoz intézett takarékossági felhívásokkal kapcsolatos információcsere, a villamos berendezésekkel, ismeretekkel és szakértelemmel való támogatás, mobil generátorok használata, valamint a kereslet kikapcsolási tervekkel kapcsolatos információcsere
Az országok azon fognak dolgozni, hogy “pénzügyi megállapodást kössenek az országok közötti méltányos és megfelelő ellentételezés szabályairól”.
Ez legalább a támogatás és a szolgáltatott villamos energia költségeit, valamint “egyéb ésszerű költségeket”, például jogi és elszámolási költségeket fedezne.
Németország máris megerősítette tartalékos szénerőműparkját, hogy felkészüljön a legrosszabbra, míg Ausztria visszalépett a szénerőművekből való 2020-as kivonulástól.
Forràs: Euractiv