A G7-ek -Biden vezetésével – élenjárnak a klíma-képmutatásban.
A klímaretorika és a valóság eltér egymástól, amikor riportereket helikopterrel visznek egy fenntarthatósági sajtó értekezletre.
Háborús övezetek. Természeti katasztrófák. Közlekedési járőrözés. Számtalan jó ok van arra, hogy megkérdőjelezhető légialkalmasságú újságírók helikopterre szálljanak. Egy ötperces kiruccanás a G7 vezetőinek a fenntartható infrastruktúráról szóló bejelentésére biztosan nem tartozik ezek közé.
Ennek ellenére a G7-ek csúcstalálkozójának német szervezői vasárnap egy katonai helikoptert rendeltek, hogy elvigye az újságírókat a sajtótájékoztatóra, ahol az Egyesült Államok, Németország, Olaszország, az EU, Japán és Kanada vezetői bemutatták terveiket, amelyek szerint 600 milliárd dollárt fordítanának a tiszta infrastruktúra kiépítésére világszerte.
“A most meghozott döntéseink véleményem szerint több generációra meghatározzák világunk irányát” – mondta Joe Biden amerikai elnök, amikor vasárnap este elindította az új infrastrukturális programot.
A gyorsaság, a kényelem és a nagyobb biztonság érdekében maguk a vezetők is helikopterrel repültek Schloss Elmauba – a Bajor-Alpok lábánál félúton lévő zöldellő nyeregben fekvő luxusüdülőhelyre -, ahol az elkövetkező napokban a bolygót fenyegető számos válsággal fognak birkózni.
Ezek közül egyik sem olyan súlyosabb, mint az éghajlatváltozás, és a váratlan légi szállítás élesen emlékeztetett arra, hogy a politikai vezetők és saját viselkedésük esetében a klímaváltozás elleni küzdelem retorikája és valósága mennyire eltér egymástól. Csak ritkán adatik meg a riportereknek, hogy egy pillanatra betekintést nyerjenek a G7-ek vezetőinek jet-set-párhuzamos valóságába.
Korábban a nap folyamán más riporterek incidens nélkül tették meg a 30 perces buszutat a völgyben található médiaközpontból a csúcstalálkozó fényűző helyszínére. A délután közepén azonban, miközben sorban álltak a transzferbuszokhoz, néhány tucatnyi zavart riportert egy német katonatiszt biztonsági eligazításon tájékoztatott arról, hogyan kell helyesen felszállni egy Sikorsky CH-53 Sea Stallionra. Hátulról, a fejünk felett féltucatnyi méterrel lefelé vágódó farokcsavarra merőlegesen lépjünk be.
A légi úton való utazás nem spórolt időt.
Először is 10 percet kellett várni, amíg megérkezett a furgonok konvoja, hogy a zavarodott riportereket a Garmisch-Partenkirchen városának szélén lévő pályára szállítsa, ahol a helikopter már zümmögve várt.
A CH-53-as egy rotorfejes fórum szerint óránként körülbelül 1000 liter üzemanyagot éget el – ez nem kis szén-dioxid-kibocsátás a légkörbe, mondjuk egy újkori buszhoz képest.
Forràs: Politico