A világ vezetői minden fronton válsággal néznek szembe. Putyin lesi, hogy kudarcot valljanak
Micsoda különbség egy év alatt. Hatalmas kihívások, amelyek némelyike aligha volt elképzelhető, amikor a G7-ek vezetői 12 hónappal ezelőtt utoljára találkoztak, nehezednek a világ legvirágzóbb demokratikus országaira, miközben Németországban készülnek találkozójukra.
Optimizmus volt a levegőben a 2021-ben a cornwalli Carbis Bay tengerparti üdülőhelyen, amikor a G7-ek elnökei, miniszterelnökei és kancellárjai először találkoztak szemtől szembe a Covid-19 világjárvány kezdete óta. Együtt megfogadták, hogy “legyőzzük a Covid-19-et és jobban építkezünk vissza”, hogy “új lendületet adunk a gazdaságoknak”, hogy “megvédjük bolygónkat” és hogy “megerősítjük a partnerségeket”.
A globális események azonban azóta felülmúlták legjobb erőfeszítéseiket is, és korántsem egyértelmű, hogy idén képesek lesznek-e a kitűzött célokat megvalósítani. Oroszország váratlan ukrajnai inváziója egy nagy és egyedülálló felhő, de más viharfelhők is gyülekeznek.
A következő napokban Japán, Kanada, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország, Olaszország, az Európai Unió és a házigazda Németország vezetői találkoznak a bajorországi Schloss Elmau luxuskastély magányában.
A békés völgyben fekvő gyógyfürdő általában a jól szituált látogatóknak nyújt rövid időre lehetőséget arra, hogy elmeneküljenek a világ gondjai elől – de még a Schloss Elmau sem tudja megvédeni a világ vezetőit a horizonton gyülekező problémáktól.
Vlagyimir Putyin orosz elnök tisztviselői nukleáris armageddonra utalnak, Kína egyre magabiztosabbá válik, globális élelmiszerhiány van kialakulóban, az olajárak a magasba szöknek, és globális gazdasági lassulás és megélhetési válság fenyeget. Az éghajlatváltozással kapcsolatos törekvések is meghiúsulnak, és az ellátási lánc problémái meghiúsítják a járvány utáni visszatérés reményét a normális kerékvágásba.
Mindezek tetejébe a tavalyi csúcstalálkozó házigazdája, az Egyesült Királyság azzal fenyegetőzik, hogy az EU-val kötött Brexit-megállapodás miatt megszegi a nemzetközi törvényeket – nem is beszélve a menedékkérők Ruandába való kitoloncolásának ellentmondásos tervéről -, annak ellenére, hogy fennáll a veszélye annak, hogy megingatja a világrendet, amelynek felépítéséhez hozzájárult, és felhígítja a G7 amúgy is korlátozott hatékonyságát.
Bár a G7 vezetői némi elégedettséggel tekinthetnek vissza az Oroszország példátlan agressziójával szemben tanúsított egységükre — amint azt a Carbis Bayben kitűzött “partnerségek erősítése” cél is mutatja –, a fenyegető válságok mértéke még ezt is eltörpíti.
Nem csak Putyin hibás a közelgő viharért, de indokolatlan ukrajnai háborúja elválaszthatatlanul kapcsolódik számos készülő válsághoz. Enélkül a szükséges megoldások könnyebbek lennének és hatásuk kevésbé lenne káros.
Forràs: CNN