Németország gázellátása a riasztási fokozaton van
A német kormány nehéz választás előtt áll: továbbra is szállítson gázt az európai országokba, vagy tartsa meg a gázkészletet polgárai számára.
Az orosz állami tulajdonban lévő Gazprom gázipari óriásvállalat az Északi Áramlat 1 gázvezetéken keresztül a kapacitást 40%-kal csökkentette. Mivel a vezetéket júliusban karbantartásra tervezik, Berlinben és az iparágban attól tartanak, hogy a gázáramlás ezt követően nem fog újraindulni, ami Németországot valódi szorult helyzetbe hozná.
A gázhiány elkerülése “csak azzal a feltételezéssel lehetséges, hogy nem küldünk gázt a raktárainkból a szomszédos európai országokba” – magyarázta Robert Habeck német alkancellár csütörtökön.
Ha az Északi Áramlat-1-en keresztüli áramlások 40 százalékon maradnak, és Németország folytatja az európai szomszédokba irányuló exportjának szintjét, akkor az ország 2023 februárjának elejére gázhiánnyal szembesülne – jósolja a szövetségi hálózati ügynökség.
Tizenkilenc terawattóra (TWh) gáz hiányozna, ha nem sikerülne 20 százalékos gáztakarékosságot és jelentős, 13 milliárd köbméter értékű cseppfolyósított földgáz importkapacitást kiépíteni.
Az Északi Áramlat-1 gáza és a folyamatos export nélkül a helyzet még rosszabb lenne. A gázhiány december közepén kezdődne, és összesen 107 TWh hiányt jelentene. A 20%-os gázmegtakarítás és az LNG-importkapacitás megléte esetén még mindig 44 TWh hiányozna.
A becslések szerint a gázáramlás csökkenése az európai országokba irányuló normál export 60%-át tenné ki, a június 16-ról 20-ra történő csökkentés alapján.
Az orosz gáz nélkül jövő télen Németország már december közepén nehéz választás elé kerül. Ha a szomszédait ellátják, akkor az iparának esetleg nélkülöznie kell.
Forràs: Euractiv