Minden szentnek maga felé hajlik a keze: a Bizottság alkalmazottai fizetésemelést kapnak
Az uniós végrehajtó testület régóta ellenzi a bérek úgynevezett automatikus, az inflációhoz való indexálását. Mivel az infláció egész Európában tombol, az Európai Bizottság alkalmazottai valószínűleg örömmel fogadták az automatikus fizetésemelést.
Az egyetlen bökkenő: Az ilyen béremelések ellentétesek a Bizottság saját tanácsaival, amelyeket a kormányoknak, valamint a munkavállalói és vezetői csoportok képviselőinek adott.
A Bizottság belgiumi és luxemburgi alkalmazottai, köztük a biztosok testületének tagjai júniusban 2,4 százalékos béremelést kaptak, amelyet visszamenőlegesen januártól alkalmaznak – erősítette meg a Bizottság.
A Bizottság bérköltségeinek teljes növekedése 2022-re 95 millió eurót tesz ki – közölte a Bizottság szóvivője. A kiigazítás érinti a tisztviselők által az uniós költségvetésbe visszafizetett levonásokat is, így a nettó költségvetési hatás 78 millió euró – tette hozzá a szóvivő.
A szóvivő ezt “automatikus számításnak nevezte, mindenféle politikai mérlegelés nélkül”.
A kiigazítás azonban ellentmond az uniós végrehajtó testület saját, a bérek megállapítására vonatkozó elvárásainak. Az Európai Bizottság régóta ellenzi a béreknek az inflációhoz való automatikus indexálását, azzal az indokkal, hogy ez bér-árspirált indít el, és még magasabbra tolja az inflációt. Az 1970-es évek stagflációs időszakát követően számos uniós ország felhagyott ezzel a gyakorlattal, és csak Belgium és Luxemburg folytatta azt.
“Az egyik fontos eleme annak, hogy az infláció ne szilárduljon meg, az ár-bérspirál elkerülése, és ennek megfelelően a szociális partnereknek is jelentős felelősségük van a megfelelő egyensúly megtalálásában” – mondta Valdis Dombrovskis, a Bizottság ügyvezető alelnöke a múlt hónapban.
Az uniós személyzeti szabályok értelmében a fizetéseket évente kiigazítják a megélhetési költségek változásának figyelembevételével. Erre azonban évente kétszer kerülhet sor, és visszamenőlegesen is alkalmazható, ha az infláció a referencia-időszakban 3 százalék fölé emelkedett, ami 2021 júliusa és decembere között történt, amikor Belgiumban és Luxemburgban az infláció átlagosan 3,5 százalék volt.
Ezt az indexálást ezután 10 uniós országban – Belgiumban, Németországban, Spanyolországban, Franciaországban, Olaszországban, Luxemburgban, Hollandiában, Ausztriában, Lengyelországban, Franciaországban, Luxemburgban, Hollandiában, Németországban és Svédországban – a nemzeti köztisztviselők vásárlóerejének változásához igazítják. Ez a szám ugyanebben az időszakban 1,1 százalékkal csökkent, ami a végső 2,4 százalékos kiigazítást eredményezte. A Belgiumon és Luxemburgon kívüli országok bizottsági alkalmazottai is kaptak fizetésemelést, de ezt a nemzeti viszonyok szerint mérlegelik.
Forràs: Politico