Von der Leyen az egyhangúság megszüntetését kéri az uniós külpolitikai döntésekben
Ursula von der Leyen a minősített többségi szavazást szorgalmazza, mondván, hogy a geopolitikai események gyorsabb reagálást igényelnek. Vajon kérése meghallgatásra talál majd?
Az EU-nak képesnek kell lennie arra, hogy gyorsabban reagáljon a geopolitikai fejleményekre, ezért meg kell szüntetnie az egyhangúság követelményét a külpolitikai döntésekben – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn.
“A külügyekben valóban át kell térnünk a minősített többségi szavazásra” – mondta von der Leyen a hivatala által szervezett kiscsoportos interjúban az Európai Tanács e heti csúcstalálkozója előtt, amelyen az állam- és kormányfők várhatóan hivatalos uniós tagjelölti státuszt adnak Ukrajnának és Moldovának.
Von der Leyen a POLITICO azon kérdésére válaszolt, hogy az EU-nak esetleg meg kell-e változtatnia döntéshozatali eljárását, amely gyakran egyhangúságot igényel, és ha igen, hogyan, akkor hogyan, hogy a potenciális új tagországok, köztük nemcsak Ukrajna és Moldova, hanem a nyugat-balkáni országok, Albánia, Montenegró, Észak-Macedónia és Szerbia is csatlakozhassanak.
A múltban az EU-nak kínos késedelmeket kellett elszenvednie a fontosabb döntések meghozatalában egyetlen tagország ellenállása miatt. Az ilyen ellenállás olykor nem is a közvetlenül tárgyalt kérdésről szólt, hanem inkább azt a törekvést tükrözte, hogy az egyhangúság követelményét eszközként használják fel arra, hogy valamilyen más témában lépéseket kényszerítsenek ki. Egy esetben Ciprus hónapokig késleltette a Fehéroroszországgal szembeni uniós szankciókat, mert Nicosiában aggályok merültek fel a Törökországgal kapcsolatos kérdésekkel kapcsolatban.
Válaszában von der Leyen elismerte, hogy az EU döntéshozatalában – ahogy a külpolitikában – nehéz ilyen jelentős változást elérni. Ami az egyhangúság követelményének más területeken történő megváltoztatását illeti, az elnök szerint lehetetlen rövid választ adni. “Minden egyes aktát át kellene néznünk, és ez itt most nem az a pillanat.” – mondta.
Az interjúban von der Leyen elmondta, hogy arra számít, hogy a 27 állam- és kormányfő elfogadja a Bizottság ajánlását Ukrajna és Moldova tagjelölti státuszáról.
Forràs: Politico