Macron 5 évnyi patthelyzet elé néz a megdöbbentő parlamenti vereség után
A francia elnöknek harcolnia kell ígért reformjaiért, miután szélsőbaloldali és szélsőjobboldali riválisai történelmi győzelmeket könyvelnek el.
Emmanuel Macron francia elnöknek egy potenciálisan viharos ötéves holtpontra kell felkészülnie, miután centrista szövetsége vasárnap, alig néhány héttel azután, hogy újraválasztották az Elysée-be, a parlamenti választáson alulmaradt az abszolút többséggel szemben.
A szavazók tömegesen támogatták a szélsőjobboldali Nemzeti Összefogást és a baloldali NUPES koalíciót, így Macron nem jutott kormánytöbbséghez.
Majdnem az összes szavazatot összeszámlálva Macron Ensemble koalíciója 245 mandátumra számíthat, szemben a leköszönő kamara 345 mandátumával. A szélsőbaloldali Jean-Luc Mélenchon vezette NUPES 141 mandátumra számíthat, míg a Marine Le Pen vezette Nemzeti Összefogás valószínűleg 89 mandátummal rendelkezik.
A második forduló határozza meg a parlament alsóházának, a nemzetgyűlésnek az összetételét. A múlt vasárnapi első fordulóban Macron pártkoalíciója fej-fej mellett végzett a NUPES szövetséggel, ami aggodalmat keltett Macron táborában, mert azt jelezte, hogy a francia elnök népszerűsége meredeken csökken.
Vasárnap Macron támogatói megdöbbentek, miután a párt több nagyágyúja, köztük Richard Ferrand, a nemzetgyűlés elnöke és Christophe Castaner, Macron pártjának frakcióvezetője elvesztette mandátumát. Brigitte Bourguignon egészségügyi miniszter és Amélie de Montchalin környezetvédelmi miniszter szintén elvesztette mandátumát – ami valószínűleg lemondásra kényszeríti őket, ahogyan az már a Sarkozy-korszak óta szokás.
Az újonnan kinevezett miniszterelnök, Elisabeth Borne, aki csekély többséggel nyerte el normandiai mandátumát, azt mondta, hogy az Ensemble azon fog dolgozni, hogy kiszélesítse támogatottságát a parlamentben, és “cselekvő többséget” alakítson ki.
Forràs: Politico