Az Európai Bizottság az EU-csúcs elé utalta Ukrajna és Moldova uniós tagjelölti kérdését
Az Európai Uniónak meg kellene adnia a tagjelölti státuszt Ukrajnának és Moldovának, ami egy lépéssel közelebb hozná őket a tagsághoz, míg Grúziának még van némi házi feladata – közölte az Európai Bizottság pénteken (június 17-én) a blokk jövőbeli bővítéséről szóló, nagy várakozással kísért véleményében.
Ukrajna mindössze néhány nappal azután kérte az EU-tagságot, hogy Oroszország február 24-én megkezdte invázióját, majd Grúzia és Moldova is követte a példáját, mivel félnek a Moszkva agressziójától és befolyásától.
“Ukrajna egyértelműen bizonyította az ország törekvését és eltökéltségét, hogy megfeleljen az európai értékeknek és normáknak” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben.
“Egy fő üzenetünk van: Igen, Ukrajna megérdemli az európai perspektívát. Tagjelölt országként üdvözölni kell, azzal a feltétellel, hogy még fontos munka vár rá” – mondta Von der Leyen.
A bejelentést ukrán színekben, sárga blézerben és kék ingben tette.
A lépés egy egy hónapig tartó, szimbolikus jelentőségű vitát követően született meg, amelynek során több magas rangú uniós tisztviselő és vezető állt ki amellett, hogy meginduljanak az eljárások annak érdekében, hogy Ukrajna egy napon teljes jogú tagként csatlakozhasson a blokkhoz.
“Ugyanakkor tudjuk, hogy további munkára van szükség” – mondta von der Leyen, és négy olyan reformterületet jelölt meg, ahol Ukrajnának teljesítenie kell a feltételeket ahhoz, hogy továbbléphessen a folyamatban.
Ezek közé tartozna a jogállamiság, “az igazságszolgáltatás hatékony működéséhez szükséges intézmények felállítása”, az alkotmánybíróság bíráinak és az igazságszolgáltatás tagjainak kiválasztásának felgyorsítása, az oligarchákra vonatkozó jogszabályok és a korrupcióellenes erőfeszítések.
Az alapvető jogokkal kapcsolatban von der Leyen rámutatott, hogy Ukrajna a Velencei Bizottság ajánlásainak 80%-át teljesítette, de még mindig hiányzik a nemzeti kisebbségekről szóló törvény elfogadása.
“Az egész folyamat érdemi alapú. A szabályok szerint zajlik, ezért az előrehaladás teljes mértékben Ukrajnán múlik” – mondta Von der Leyen, egyben üzenetként az uniós bővítéssel szemben általában szkeptikusabb tagállamok számára.
“Az ukránok hajlandóak meghalni, mi pedig azt akarjuk, hogy éljék az európai álmot” – tette hozzá.
Még soha nem született ilyen gyorsan vélemény az uniós tagjelöltségről, így az uniós vezetőknek nagyjából egy hetük maradt a dokumentum tanulmányozására, mielőtt a június 23-24-i, döntő jelentőségű uniós csúcstalálkozón döntenének a kérdésről.
A vélemény a tervek szerint alapul szolgál majd az uniós vezetők számára, akik várhatóan szigorú feltételek mellett jóváhagyják Ukrajna tagjelölti státuszát, bár a tagsághoz még évek, sőt évtizedek telhetnek el.
A csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez valamennyi tagország egyhangú jóváhagyása szükséges.
Forràs: Euractiv