Ukrajna: egyre nagyobb a szakadék a “békét” és az “igazságot” akarók között
Az ECFR új felmérése szerint egyre nagyobb a szakadék a “békét” és az “igazságot” akarók között az ukrajnai háború miatt – az előbbiek aggódnak amiatt, hogy nemzeti kormányaik az Oroszország elleni fellépést más fontos kérdések – például a növekvő infláció és a megélhetési válság – elé helyezik.
A többség Európa-szerte Oroszországot okolja a háború kitöréséért, és őket tartja a békés rendezés legfőbb akadályának.
A felmérés szerint a nyugatiak túlnyomó többséggel támogatják a Moszkvával való kapcsolatok megszakítására irányuló nyugati politikát, de a gazdasági szankciók költségei és a nukleáris eszkaláció veszélye miatti aggodalmak is megmutatkoznak.
Hacsak nem változik valami drámaian, az európaiak ellenezni fognak egy hosszú és elhúzódó háborút. Csak Lengyelországban, Németországban, Svédországban és Finnországban van jelentős támogatottsága a katonai kiadások növelésének.
Az európaiak azt akarják, hogy az EU csökkentse függőségét az orosz olajtól és gáztól – akár a blokk klímacéljainak rovására is. Sokan attól tartanak, hogy az ukrajnai háború kárt okoz az EU-nak – és hogy Kína és az Egyesült Államok elkerüli a konfliktus súlyos következményeit.
A jelentés társszerzői, Mark Leonard és Ivan Krastev szerint a közvéleménynek ez az eltolódása a harctéren zajló eseményektől, azzal a kockázattal jár, hogy megtöri Európa egységes álláspontját a konfliktussal kapcsolatban.
A felmérése azt mutatja, hogy bár Ukrajna támogatása továbbra is magas, az európaiak aggodalmai a harctéri fejleményekről a konfliktus szélesebb körű hatásai – többek között az ellátási lánc megszakadása, az energiaárak emelkedése és az infláció növekedése – felé tolódtak el. Kiderült, hogy Európában sokan szeretnék, ha a háború minél hamarabb véget érne – még akkor is, ha ez területi veszteségeket jelent Ukrajna számára -, és úgy vélik, hogy az EU, nem pedig az USA vagy Kína lesz “rosszabb helyzetben” a konfliktus következtében.
A Datapraxis és a YouGov által április 28. és 2022. május 11. között végzett felmérésből kiderül, hogy bár az európaiak túlnyomórészt egyetértenek abban, hogy ki a hibás az ukrajnai konfliktusért (a megkérdezett országok 73%-a Oroszországot jelölte meg), a válaszadók között azonban megoszlanak azok, akik a konfliktus mielőbbi lezárását szeretnék (a béke tábora), és azok, akik szerint Oroszországot meg kell büntetni és felelősségre kell vonni a nemzetközi jog megsértéséért (az igazságosság tábora).
Bár szinte mindenki támogatja Ukrajnát ebben a konfliktusban, a felmérés szerint az európaiak megosztottak abban a kérdésben, hogyan kellene befejezni ezt a háborút. A jelentés társszerzői, Mark Leonard és Ivan Krastev óva intik az uniós vezetőket attól, hogy “maximalista álláspontot” foglaljanak el a konfliktussal kapcsolatban, és azt javasolják, hogy az európai vezetőknek továbbra is keménynek kell maradniuk Oroszországgal szemben, de óvatosnak kell lenniük az eszkaláció veszélyeit illetően.
Az ECFR jelentése az ukrajnai kérdésben a polgárok három különböző csoportját különbözteti meg: azokat, akik a lehető leghamarabb “békét” akarnak; azokat, akik “igazságot” akarnak Ukrajna területi integritásának helyreállításával és Oroszország megbüntetésével egy szuverén államba való illegális behatolásáért; és végül azokat, akik osztoznak az “igazságosság” csoport oroszellenes érzelmeiben, és a “béke” táborának az eszkalációtól való félelmében.
Forràs: The European Council on Foreign Relations