A francia autóipar vezetői is alaposan nekimentek az Európai Parlamentnek
A francia autóipar egyhangúlag elítélte az Európai Parlament döntését a belső égésű motorral hajtott autók gyártásának 2035-től történő betiltásáról, mivel szerintük ez “ipari pusztítással” és “az ismeretlenbe való lépéssel” jár.
Tekintettel arra, hogy a német autógyártók már hangot adtak elégedetlenségüknek, nem tudni, hogy az Európa legnagyobb autóiparának otthont adó két ország elfogadja-e a Parlament által szerdán (június 8-án) jóváhagyott tilalmat.
Karima Delli francia EP-képviselő az EURACTIV-nak elmondta, hogy az autóipar hevesen lobbizott azért, hogy a 2035-ös évet töröljék a parlamenti szövegből. A konzervatív Európai Néppárt (EPP), a parlament legnagyobb képviselőcsoportja szintén a szöveg felhígítására törekedett.
Luc Chatel, a francia autógyártók szakszervezetének (PFA) elnöke csütörtökön (június 9-én) a francia televízióban figyelmeztetett egy ilyen döntésre: “Nem hiszem, hogy lesznek ügyfeleink az elektromos autókra; ne feledjük, hogy kétszer olyan drágák, mint a belső égésű autók”.
Hozzátette, hogy jelenleg túl kevés az elektromos töltőállomás, és azzal érvelt, hogy Franciaországnak 2030-ig “összesen egymillió töltőállomásra” lenne szüksége, szemben a jelenleg Franciaország-szerte működő 60 000 töltőállomással.
Mindez akkor következik be, amikor az inflációs nyomás keményen sújtja az ágazatot, ami Chatel szerint “további 26%-kal” növeli az elektromos autók előállítási költségeit.
Egy autóipari tisztviselő az EURACTIV France-nak elmondta, hogy a Parlament elképzelése “több ezer munkahely létrehozását tennék szükségessé”. Egyértelmű pénzügyi támogatásra is szükségünk van az állam részéről a megfelelő infrastruktúra fejlesztéséhez és az elektromos akkumulátorok gyártásának fokozásához”.
Forràs: Euractiv