Tagja lehet e Koszovó az Európa Tanácsnak?
Oroszországnak az Európa Tanácsból való távozásában Koszovó lehetőséget lát a tagságra.
A múlt hónapban Vjosa Osmani, Koszovó elnöke bejelentette, hogy kérte, hogy minden szükséges intézkedést tegyenek meg annak érdekében, hogy az országa még ebben az évben csatlakozhasson Európa vezető emberi jogi megfigyelőszervéhez.
A lépés azt tükrözi, hogy Oroszország ukrajnai inváziójának fényében a nyugat-balkáni stabilitás megszilárdításának az érdekében egyre nagyobb lendületet kap.
Oroszország március közepén hozott döntése, miszerint kilép a Tanácsból, megelőzve a kizárásáról szóló határozatot, elhárított egy újabb potenciális akadályt Koszovó csatlakozása elől, de szakértők szerint a tagság kívánatos voltát illetően továbbra is kétségek merülnek fel.
A tagság iránti kérelem máris dühös reakciót váltott ki Szerbiából, amely nem ismeri el volt déli tartományát függetlenként.
Május elején Albin Kurti miniszterelnök, Osmani szövetségese Berlinben kijelentette, hogy Koszovó azt tervezi, hogy kérelmezi az Európa Tanács és a NATO “Partnerség a békéért” programjának tagságát, amely a nyugati szövetséghez való csatlakozás ugródeszkája.
Szerbia, Oroszország legfőbb szövetségese a Balkánon, megtorlásra figyelmeztetett.
“A mi feladatunk, hogy megvédjük országunkat és alkotmányunkat” – mondta Aleksandar Vucic szerb elnök május 6-án. “A mi válaszunk erősebb lesz, mint ahogyan ők képzelik”.
A válasz diplomáciai, nem katonai lesz – mondta -, “de megmutatjuk a fogainkat”.
Belgrád nem hajlandó elismerni Koszovó függetlenségét, és az ENSZ Biztonsági Tanácsának vétót gyakorló Oroszország támogatásával igyekszik meghiúsítani Koszovó nemzetközi integrációját.
2020 szeptemberében az Egyesült Államok Trump-kormánya által közvetített megállapodás értelmében Koszovó egyéves moratóriumot vállalt a nemzetközi szervezetekhez való csatlakozásra irányuló erőfeszítésekre; Szerbia ugyanebben az időszakban vállalta, hogy nem lobbizik az államoknál Koszovó elismerésének visszavonása érdekében.
Ez a moratórium 2021 szeptemberében lejárt.
Jeton Zulfaj, Kurti tanácsadója szerint most jött el az ideje annak, hogy az Európa Tanács tagságára törekedjenek.
“Úgy gondolom, hogy Oroszország távozása után jó esélyeink vannak” – mondta kedden a Tevel TV-nek. “A szavazásra jogosult országok kétharmada most már biztosított abban az értelemben, hogy olyan országok, amelyek elismernek minket”.
Visoka elmondta, hogy Németország és az Európa Tanács tagállamainak jelentős része kifejezte támogatását.
“Ez ismét döntő fontosságú és pozitív lépés, amelyet tovább kell ápolni” – mondta a BIRN-nek.
“Ráadásul már lejárt a Szerbiával közösen elrendelt korlátozó moratórium, amely Koszovó nemzetközi szervezetekben való részvételének felfüggesztésére vonatkozik, és az Európa Tanácsba való felvétel iránti kérelem jó alkalom arra, hogy Koszovó visszanyerje a bizalmat külügyeinek önálló intézése iránt”.
Forràs: https://prishtinainsight.com/