A német autóipar fütyül az EU parlamentjének 2035-ös benzin- és dízelautó- tilalmára
A német autóipari szövetségek felháborodtak az Európai Parlament azon döntése után, hogy támogatja az új, belső égésű motorral hajtott személygépkocsik értékesítésének 2035-től történő tényleges betiltását, mondván, hogy ez túl ambiciózus és költséges.
A benzin- és dízelüzemű autók értékesítésének tilalma kulcsfontosságú része az Európai Bizottság hosszú távú politikai célkitűzésének, amely szerint 2050-re klímasemlegessé kell válni. Korábban a közlekedési ágazat volt a blokk egyik éghajlat-politikai lemaradója.
Miután szerda délután (június 8-án) az Európai Parlament jelentős többsége a 2035-ös tilalom mellett szavazott, az autógyártók nem vesztegették az időt a kirohanásra.
“Az EU Parlament ma a polgárok, a piac, az innováció és a modern technológia ellen hozott döntést” – mondta Hildegard Müller, a VDA német autóipari szövetség elnöke néhány órával később, szerdán kiadott nyilatkozatában.
Az európai töltőinfrastruktúra hiányosságaira hivatkozva Müller úgy vélte, hogy még túl korai lenne egy ilyen nyílt tiltás. Szövetsége korábban arra figyelmeztetett, hogy a töltőinfrastruktúra kiépítése Németországban túl lassú.
“Ezért egyszerűen túl korai még egy ilyen célkitűzéshez. Ez növelné a fogyasztók költségeit, és veszélyeztetné a fogyasztói bizalmat.”
Álláspontját a VDA uniós társszervezete, az ACEA is támogatta.
“Tekintettel a világszerte nap mint nap tapasztalható volatilitásra és bizonytalanságra, az évtizedet meghaladó hosszú távú szabályozás ebben a korai szakaszban még korai” – mondta Oliver Zipse, az ACEA elnöke és a német BMW autógyártó vezérigazgatója.
A német autósok szövetsége, az ADAC is bekapcsolódott, sajtóközleményben fejezte ki “sajnálatát” a tilalom miatt, és megjegyezte, hogy “az ambiciózus éghajlatvédelmi célokat a közlekedésben csak az elektromobilitással nem lehet elérni”.
Forràs: Euractiv