A megosztott EU Parlament leszavazza az EU szén-dioxid-piaci reformját
A bal- és jobboldali képviselők szerdán (június 8-án) egymást támogatták, amikor az Európai Parlament az uniós szén-dioxid-piac, a kibocsátáskereskedelmi rendszer (ETS) javasolt reformjának elutasításáról szavazott.
A szélsőjobboldali és szélsőbaloldali pártok, valamint a zöldek és a szociáldemokraták valószínűtlen szövetséget alkottak szerdán azzal, hogy elutasították a javasolt reformot.
A javaslatot egyértelmű többséggel, 340 ellenszavazattal, 265 igen szavazattal és 34 tartózkodással utasították el.
Az eredetileg tavaly júliusban benyújtott, az EU szén-dioxid-piacának reformját most visszaküldik az Európai Parlament környezetvédelmi bizottságának, amely megpróbál új kompromisszumot kötni.
Ennek következtében az uniós szén-dioxid-határadó és az éghajlati szociális alap bevezetéséről szóló kapcsolódó szavazásokat további értesítésig elhalasztották, mivel mindkét javaslat szorosan kapcsolódik az ETS reformjához.
Egy diplomata szerint ez azzal a kockázattal jár, hogy késedelmet szenvednek az uniós tagállamokkal a csomag véglegesítéséről folytatott tárgyalások, mivel a fővárosoknak “valószínűleg meg kell várniuk, hogy az Európai Parlament abbahagyja a civakodást”.
A törvényhozók a szavazás után ütéseket váltottak egymással, azzal vádolva egymást, hogy késleltetik az EU éghajlat-változási terveit.
“A szociáldemokraták és a zöldek nem tettek eleget az éghajlatvédelemmel kapcsolatos felelősségüknek” – mondta Peter Liese, a jobbközép Európai Néppárt (EPP) német képviselője, aki a kibocsátáskereskedelmi rendszer felülvizsgálatának vezető törvényhozója volt.
Liese szerint a baloldali pártok túl messzire akarták vinni a reformot azzal, hogy 63%-os kibocsátáscsökkentést követeltek az ETS keretében, ami magasabb, mint az Európai Bizottság tavalyi javaslatában eredetileg szereplő 61%-os csökkentés.
“A Zöldek és a szociáldemokraták számára a tervezet egyszerűen nem megy elég messzire. Ők 67%-os csökkentést és magasabb egyszeri csökkentést akarnak, pont akkor, amikor az oroszországi válság kihívást jelent számunkra, és amikor kevésbé kell függővé válnunk az orosz gáztól” – mondta Liese.
“Szerintem ez valóban illetlenség, és remélem, hogy ki tudjuk javítani a hibát.”
A Zöldek és a szociáldemokraták a maguk részéről azzal vádolták a Liese vezette néppártot, hogy a javaslat felhígításával enged a fosszilis tüzelőanyag-iparnak.
Pascal Canfin, a Parlament környezetvédelmi bizottságának elnöke egyetértett az EPP-vel abban, hogy az ukrajnai háború felhajtotta az energiaárakat, ami további nyomást gyakorolt az európai vállalkozásokra és fogyasztókra.
“De két különböző következtetést lehet levonni: az egyik oldalon tartózkodni kell attól, hogy további terheket rójanak a vállalatokra, a másik oldalon pedig fel kell gyorsítani a zöld átmenetet”.
“És tulajdonképpen mindkettő igaz” – mondta közvetlenül a szavazás utáni kommentárjában.
A francia centrista képviselő kijelentette, hogy “mindent megteszek” a kérdés megoldása érdekében, és “a lehető legjobb kompromisszumot találom” az ETS reformjával kapcsolatban.
Foràs: Euractiv