Merkel megvédte Oroszország-politikájának örökségét
Angela Merkel volt német kancellár politikai pályafutása vége óta első jelentősebb médiafellépésén megvédte ellentmondásosnak tartott Oroszország-politikáját és tagadta, hogy valaha is megpróbálta volna megbékíteni Vlagyimir Putyin orosz elnököt.
A phoenix közszolgálati műsorszolgáltatónak adott ritka interjújában Merkel nem volt hajlandó bocsánatot kérni az irányvonaláért és kijelentette, hogy döntései helyesek voltak.
Kormányzása alatt Németország egyre inkább függővé vált az orosz energiaimporttól, amelynek szétválasztásáért Berlin jelenleg is küzd. Merkel azonban visszautasította, hogy Oroszország-politikája mögött “illúziók” álltak volna. Ellentétben azzal, ahogyan sok elemző értékeli a német álláspontot, ő soha nem hitt abban, hogy Oroszország “a kereskedelem révén megváltozhat”.
Németország gazdasági közeledése Oroszországhoz inkább azon a feltételezésen nyugodott, hogy “nem lehet teljesen figyelmen kívül hagyni” Oroszországot.
Németországnak ” nemzeti érdeke” volt, hogy olyan “modus vivendi-t” találjon Oroszországgal, “amelyben nem háborús állapotban vagyunk, hanem amelyben valahogy megpróbálhatunk együtt élni minden különbségünkkel együtt” – hangsúlyozta a volt kancellár.
Merkel cáfolta az Északi Áramlat-2 gázvezetékkel kapcsolatos bírálatokat is, amelyet 2015-ben zöld utat adott.
Ahelyett, hogy visszalépett volna a vitatott vezetékkel kapcsolatos álláspontjától, Merkel bírálta az amerikai kormányt, amiért szankciókat vezetett be a projektben érintett vállalatokkal szemben.
“Rendben van, hogy ezt Iránnal is megtették, teljesen helyes, hogy ezt Oroszországgal is megtették. De nem tartottam helyesnek, hogy ezt velünk tegyék, amikor együtt harcolunk Afganisztánban és sok más dolgot is teszünk” – jelentette ki.
Forràs: Euractiv