Észtország és Finnország képtelen megalkotni a “kitoloncolási” jogszabályt
Észtország és Finnország nehezen tudja megalkotni a kitoloncolás legalizálásának alapjait, amit Lettország, Litvánia és Lengyelország tavaly megtett, miközben az EU szemet hunyt felette.
Észtországban lehetővé tennék a hatóságok számára, hogy a már az EU-ban tartózkodó migránsokat késedelem nélkül visszaküldjék a határ túloldalára. Oroszország 2015-2016 telén több ezer migránst küldött a határállomásokra, Fehéroroszország pedig később ugyanezt tette sokkal nagyobb léptékben a lengyel határon. Görögország határainál is jelentettek visszatoloncolásokat, amelyekbe még a Frontex, az EU határőrizeti ügynöksége is belekeveredett.
Az államhatár-törvény módosítását tervezi a kormány annak érdekében, hogy a hatóságok megtagadhassák a menedékkérelem befogadását vagy feldolgozását, ha valaki határátkelőn kívül lépett be az országba – jelentette az ERR News.
A törvényjavaslatot azonban bírálja az Észt Menekültügyi Tanács és az Észt Emberi Jogi Központ, amelyek hangsúlyozzák, hogy a menedékjog alapvető emberi jog, és rámutatnak, hogy a kitoloncolàs sérti a nemzetközi és uniós jogszabályokat.
Finnországban a kormány a határbiztonság növelése érdekében a migránsok tömeges beáramlása esetén a határőrségről szóló törvény és a rendkívüli helyzetre vonatkozó törvény módosítását javasolta.
A Bizottsággal folytatott megbeszéléseket követően a finn kormány arra a következtetésre jutott, hogy a határ teljes lezárása vagy a menedékjog iránti kérelemhez való jog korlátozása még vészhelyzetben sem lehetséges.
Az ellenzékben lévő nacionalista Finnek Pártja nem hajlandó támogatni az új törvényeket, hacsak a menedékkérelmek befogadásának leállítására vonatkozó jog nem kerül bele. A Nemzeti Koalíció Pártja is engedélyezné a szigorúbb korlátozásokat.
A törvényekhez a parlamentben öthatodos többségre van szükség, és a pártközi tárgyalások folytatódnak.
Forràs: Euractiv