A világ vezetői az ukrán menekültek miatt beáldozzák a szíriai menekülteket
A szíriai háború emberek millióit sodorta el és kényszerített arra, hogy a szomszédos országokba meneküljenek. Ma azonban a világ vezetői úgy vélik, hogy a háborúnak vége, és arra kényszerítik a menekülteket, hogy visszatérjenek Szíriába.
Bassár el-Aszad szíriai elnök is követeli a visszatérést, miközben visszaszerzi a korábban a lázadók és az Iszlám Állam (IS) által ellenőrzött területeket. Ezek a fejlemények együttesen azt sugallják, hogy szíriai menekültek millióit toloncolhatják ki Szírián belül nem biztonságos környezetbe, amelyet a szíriai Általános Hírszerzési Igazgatóság (GID) megtorlásai, a csődbe ment gazdaság és a folyamatos ellenségeskedések jellemeznek.
A konfliktus kezdete óta 102 000 embert tüntettek el erőszakkal – ez a kérdés továbbra is a menekültek egyik fő gondja. Valójában sok hazatérő menekült eltűnt, miután visszatért Szíriába. Tekintettel arra, hogy ez a kérdés központi jelentőségű a forradalom és a szíriai családok számára, a nemzetközi szerepvállalás – bár még mindig korlátozott – nem tudta meggyőzni a szíriaiakat arról, hogy biztonságos a visszatérés. Inkább sok menekült helyesen állítja, hogy semmi sem változott, mióta elhagyták Szíriát.
Nadia Hardman, a Human Rights Watch menekültek és migránsok jogaiért felelős részlegének kutatója kifejti: “A szíriaiak nem akarnak visszatérni, a mai napig a Szírián belüli biztonsággal kapcsolatos aggályokra hivatkozva. Akikkel beszéltem, azt mondták, hogy szörnyű emberi jogi visszaélésekkel szembesültek – még azok is, akik biztonsági engedélyt kaptak, kiderítették, hogy a hatóságok körözik őket”. Ez azt sugallja továbbá, hogy Szíria minimálisan és negatívan változott, ami nagyrészt Aszad tetteinek és a reformok folyamatos elutasításának köszönhető, és az a tént, hogy Aszad egy egyre mélyülő maffiaszerű rendőrállamot támogat.
Forràs: Carnegie