Franciaországban fellángolt a kultúrharc, miután Macron “woke” minisztert nevezett ki
A francia elnök lépése sokakat meglepett, ugyanis ez a lépés ideológiai fordulatot jelez az univerzalizmus és a francia identitás robbanásveszélyes kérdéseiben.
Emmanuel Macron elnök döntése, miszerint Pap Ndiaye történészt nevezi ki oktatási miniszternek, újra kiélezte a keserű kulturális összecsapást Franciaország és az amerikai típusú wokeizmus viszonyáról.
Az amerikai történelem és kisebbségi kérdések szakértőjének, Ndiaye-nak a kinevezése aggodalmakat keltett, hogy megpróbál majd egy idegen víziót ráerőltetni Macron átfogó oktatási reformokra vonatkozó tervére Franciaországban – egy olyan országban, amely régóta ápolja “univerzalista” hagyományait, amelyek elvileg vakok az emberek bőrszínére és származására.
A francia politikai osztály hagyományosan óvakodott a wokeizmustól – a woke egy olyan kifejezés, amely eredetileg a faji előítéletekkel és diszkriminációval szembeni éberség fenntartását jelentette, de ma már a politikai jobboldal által a baloldali és progresszív ügyekre használt gyűjtőszóként használják.
Az, hogy Macron a kormányátalakítás során kinevezte Ndiaye-t, teljes fordulatot jelent Jean-Michel Blanquer oktatási miniszter kirúgását követően, aki szekularista volt, és aki a wokeizmus elleni harc élére állt, és odáig ment, hogy egy agytrösztöt hozott létre a woke eszmék elleni küzdelem érdekében.
Kinevezése óta Ndiaye-t támadások érték a francia szélsőjobboldal részéről: a Nemzeti Összefogás Marine Le Pen azzal vádolta, hogy “országunk, értékeink és jövőnk lebontását” tervezi.
“Egy fikarcnyit sem érdekel a bőrszíne” – mondta a volt elnökjelölt-aspiráns. “De az ideológia, amelyet a gyermekeinkre akar erőltetni, az katasztrófa”.
Forràs: Politico