Davos: A globalizációnak nincs vége, csak új alakot vett fel
Valamikor a globalizáció leginkább a gazdaságról szólt: a kereskedelem intenzívebbé válásáról, a vámok csökkenéséről, a kiszervezésről és a multinacionális márkák felemelkedéséről. Nyugati irányítású volt, és olyan globális intézmények által támogatott , mint a Kereskedelmi Világszervezet. A hidegháború utáni világ dicsőséges napjaiban ez volt a dolgok jó és természetes rendje a Világgazdasági Fórumon összejövő vezérigazgatók és politikai vezetők szerint.
De ma már nem így van. Ma a politikai kockázatok megsokszorozódnak, a hatalom decentralizálódik, és ezzel együtt a globalizáció is megváltozik. Ahol egykor a gyártási ellátási láncok globalizálódtak, most inkább a szabályok és szabályozások vannak jelen – a társasági adó kiskapuk megszüntetésétől a szén-dioxid-semleges jövő kötelezővé tételéig.
“A kockázat fogalma kitágult” – mondta Arancha González, az ENSZ Nemzetközi Kereskedelmi Központjának korábbi ügyvezető igazgatója, Spanyolország volt külügyminisztere. “A szabályok része ugyanolyan fontos lesz, mint a piacok megnyitása. Már nem arról van szó, hogy megnyitjuk a piacokat, és azt gondoljuk, hogy minden rendben lesz. Nem lesz. ”
Ezek a kockázatok a világ napirendjét az elmúlt két évben meghatározó világjárványtól a globális élelmiszerválságig terjednek, amelyek most tömeges éhínséggel fenyegetnek.
A pénzügyeknél is inkább a digitális technológiák hajtják azt, ami ma globalizálódik – a terrortól, a gyűlölettől és a félretájékoztatástól kezdve az új kriptovaluták és streaming szolgáltatások elterjedéséig mindent.
Forràs: Politico