Charles Michel: “Svédország számíthat az EU-ra”
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Stockholmba látogatott, ahol Magdalena Andersson miniszterelnökkel találkozott, hogy a Törökországgal fennálló feszültségek miatt Svédország és Finnország NATO-csatlakozási lehetőségét megvitassa – jelentette a TT sajtóügynökség.
Bár már egy hete, hogy Finnország és Svédország átadta NATO-pályázatát Jens Stoltenberg főtitkárnak, Törökország továbbra is ellenzi mindkettő csatlakozását.
“Európa számára fontos időszakban érkezik ez a lépés. Tiszteletben tartjuk és támogatjuk a döntésüket a NATO-hoz való csatlakozásról. Ez ugyanis biztonságosabbá teszi Európát” – mondta Michel egy stockholmi sajtótájékoztatón.
Andersson a maga részéről elmondta, hogy a Törökországgal folytatott tárgyalások folyamatban vannak, és hogy munkatársai át fogják nézni Ankara követelménylistáját, és “tisztázni fognak néhány félreértést”.
“Van néhány kétértelműség azzal kapcsolatban, hogy fegyvereket adunk el, és hogy hová megy a segélypénzünk” – mondta, utalva Törökország azon követelésére, hogy Svédország és Finnország hagyjon fel a fegyverembargóval, amelyet az északi országok Ankara 2018-as szíriai betörése után vezettek be.
“Várjuk a NATO-szövetségesek közötti megbeszélések pozitív megoldását” – mondta Michel.
Beszédét azzal zárta, hogy “meggyőződésünk, hogy erősnek és egységesnek kell maradnunk az orosz agresszióval szemben. Tudom, hogy számíthatunk Svédországra, és Svédország számíthat az Európai Unióra”.
Ugyanezen a napon finn és svéd küldöttségek Ankarába utaztak, hogy a közelgő júniusi NATO-csúcstalálkozót megelőzően a török hatóságokkal találkozzanak, hogy közös álláspontot találjanak.
Michel látogatása során olyan kérdések kerültek napirendre, mint Ukrajna, az európai biztonság, valamint az élelmiszer- és energiaárak emelkedésével az EU egységének további fenntartásának lehetősége Oroszországgal szemben, aki várhatóan nehéz feladat elé néz a jövő heti, május 30-31-én Brüsszelben tartandó rendkívüli csúcstalálkozón.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke lebecsülte annak lehetőségét, hogy zöld utat kapjon egy új, hatodik szankciócsomag, amely az orosz olajimport befagyasztását és fokozatos kivonását célozza, mivel az uniós országok között jelenleg nincs konszenzus.
Forràs: Euractiv