Az EU végre megállapodott a madárinfluenza elleni vakcinastratégiáról
Az uniós mezőgazdasági miniszterek megállapodtak a madárinfluenza elleni vakcinázási stratégia végrehajtásáról, miközben a blokk történelmének legsúlyosabb járványkitörésével küzd.
A főként baromfit és vadon élő madarakat megbetegítő vírus megfékezése érdekében eddig vagy kivágták az állatokat, vagy a fertőzött gazdaságokban, illetve a járványkitörésekhez közeli gazdaságokban tartották őket.
A járvány jelenleg 36 európai országot érint, Franciaországban december óta 16 millió, Olaszországban pedig január óta 18 millió baromfit selejteztek ki.
Az uniós miniszterek egyetértettek abban, hogy ezek az intézkedések, bár nélkülözhetetlenek, rendkívül költségesek az ágazat és a hatóságok számára. Luis Planas spanyol mezőgazdasági miniszter hozzátette, hogy a tömeges selejtezéseket “a közvélemény is egyre kevésbé fogadja el”.
Gyors terjedése miatt a madárinfluenza ma már a közegészségügyre is kockázatot jelent, mivel “valamennyi madárinfluenza-vírus potenciálisan zoonotikus az emberre nézve” – olvasható a Tanács következtetéseiben. Néhány esetet már kimutattak emberekben, bár meg kell jegyezni, hogy ezek az esetek ritkák.
Ezen okokból, valamint a rendkívül fertőző vírus határokon átnyúló jellege miatt az EU Tanácsának francia elnöksége az uniós miniszterekkel együtt Brüsszelben megállapodott a vakcinázás mint kiegészítő megelőzési eszköz kidolgozásáról.
“Örülök annak az egyhangúságnak, amelyet elértünk azzal az elképzeléssel kapcsolatban, hogy kiegészítjük a járvány elleni küzdelemre szolgáló arzenálunkat, és a már ismert, szükséges biológiai biztonsági intézkedések mellett megfontoljuk a vakcinázás alkalmazását” – magyarázta a Tanács ülésének végén Marc Fesneau, az újonnan kinevezett francia mezőgazdasági és élelmiszer-szuverenitásért felelős miniszter.
Forràs: Euractiv