Na, most mi van? Michel szerint megállapodás von der Leyen szerint nem
Az uniós vezetők olyan nehezen dolgoznak az orosz olajra vonatkozó szankciók kidolgozásán, hogy úgy tűnik, még abban sem tudnak megegyezni, hogyan ne értsenek egyet.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke szerdán azt mondta, optimista, hogy a hétfői brüsszeli csúcsértekezlet előtt sikerül megegyezni a tagországok között. Ez egyenesen ellentmond Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének, aki kedden a POLITICO-nak azt mondta, hogy nem akar “hamis várakozásokat” kelteni a jövő heti megállapodással kapcsolatban.
Csaknem egy hónapja, hogy von der Leyen bemutatta radikális tervezetét, amelynek célja, hogy az orosz nyersolaj és finomított üzemanyagok teljes behozatali tilalmával csapást mérjen Vlagyimir Putyin energiaexportjára. Ukrajna felszólította a vezetőket, hogy állítsák le az orosz fosszilis tüzelőanyagok vásárlását, hogy elvágják a Putyin háborúját finanszírozó kulcsfontosságú finanszírozási forrást.
Amikor május 4-én javaslatot tett a blokk hatodik körös oroszországi szankcióira, von der Leyen azt mondta, hogy nehéz lesz, de meg kell tenni, hogy az európai gazdaságokat leszoktassuk Putyin olajáról.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök azonban a megállapodás útjában állt. Ezen a héten ismét figyelmeztetett, hogy addig nem írja alá a csomagot, amíg nem kínálnak megoldást az olajtilalom gazdaságára gyakorolt “nukleáris” hatásokra.
A POLITICO-nak kedden Davosban adott interjújában von der Leyen azt mondta, hogy nem akarja felerősíteni az áttörésre vonatkozó várakozásokat az Európai Tanács május 30-án kezdődő csúcstalálkozójáig. Később azt mondta, hogy szerinte hetekbe telhet, amíg megállapodásra jutnak.
Michel azonban szerdán Svédországban azt mondta: “Továbbra is bízom abban, hogy az Európai Tanács ülése előtt sikerül megoldani a témát. Ehhez sok párbeszédre, sok politikai erőfeszítésre van szükség, és nagyon keményen dolgozunk azon, hogy képesek legyünk egységben maradni – ami nagyon fontos -, de döntéseket is hozunk annak érdekében, hogy megtörjük az orosz háborús gépezetet, és megpróbálunk nyomást gyakorolni a Kremlre a háború befejezése érdekében”.
Hozzátette: “Azon dolgozunk, hogy innovatívak és konstruktívak legyünk, hogy olyan javaslatokat tegyünk le az asztalra, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy megvédjük az egységet és egységesek legyünk. És remélem, őszintén remélem, hogy egységesek leszünk ezen a hétfői és keddi Európai Tanács ülésen”.
A tisztviselők és diplomaták kétségbeesetten dolgozzák ki a kompromisszumos lehetőségeket Magyarországgal, hogy megpróbálják megmenteni a szankciótervet. Az egyik elképzelés az lenne, hogy Budapestnek több kivételt adnának a fő tilalom alól, míg egy másik elképzelés az lenne, hogy a szankciócsomag olajra vonatkozó részét egyelőre parkolnák, és más intézkedéseket vezetnének be, amelyek a bankokat és a Kreml-barát propagandát célozzák.
Michel optimizmusa ellenére mások nincsenek meggyőződve. Egy német kormánytisztviselő szerdán azt mondta, hogy nem valószínű, hogy a hétfői csúcstalálkozóig szankciós megállapodás születik. Egy uniós diplomata hozzátette: “Ha hétfőig nem lesz megoldás, az Oroszországgal határos országok nem fognak habozni, hogy az elefántot a szoba közepére tegyék”.
Fàràs: Politico