Az EU egyre jobban repedezik Ukrajna miatt
Olaszország és Magyarország sürgette az EU-t, hogy kifejezetten szólítson fel tűzszünetre Ukrajnában és béketárgyalásokra Oroszországgal, és ezzel ellentétbe kerültek a többi tagállammal, amelyek a jövő heti csúcstalálkozó előtt kemény álláspontra helyezkedtek Moszkvával szemben.
A május 30-31-i csúcstalálkozó zárónyilatkozatának a Reuters által látott, május 19-i keltezésű tervezete szerint az Európai Unió “rendíthetetlenül elkötelezett amellett, hogy segítse Ukrajnát az orosz agresszióval szembeni önvédelemhez való eredendő jogának gyakorlásában”. A nyilatkozat nem tesz említést a béketárgyalásokról.
Az uniós küldöttek pénteki találkozóján Olaszország nagykövete módosításokat javasolt a szöveghez, mondván, hogy annak utalnia kellene a béketárgyalásokra, és az EU egyik első céljaként az azonnali tűzszünetet kellene megjelölnie – közölték a találkozón részt vevő személyek.
Ezt a javaslatot Magyarország és Ciprus is támogatta, amelyek a legkritikusabban viszonyulnak az Oroszország elleni új uniós szankciócsomaghoz, amely belső nézeteltérések miatt hetek óta akadozik.
Magyarország ellenzi a tervezett olajembargót, Ciprus pedig az orosz állampolgárok ingatlaneladásának javasolt tilalmával kapcsolatban fogalmazott meg aggályokat.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden a davosi fórumon tartott beszédében Oroszországgal szemben ellenségesen foglalt állást, és nem tett említést a béketárgyalásokról.
“Ukrajnának meg kell nyernie ezt a háborút, és (Vlagyimir Putyin orosz elnök) agressziójának stratégiai kudarcot kell vallania” – mondta.
A csúcstalálkozó következtetéseinek legutóbbi tervezete szerint az EU “továbbra is elkötelezett amellett, hogy megerősítse Ukrajna azon képességét, hogy megvédje területi integritását és szuverenitását”.
A balti országok és Lengyelország a kemény vonal legerősebb támogatói közé tartoznak, Lettország pedig még egyértelműbb megfogalmazást sürgetett a fokozott katonai támogatásról – mondták diplomaták.
Az egyik diplomata szerint az uniós küldöttek találkozója után szerdán egy felülvizsgált tervezetet kell benyújtani.
Olaszország a múlt héten egy olyan béketervet javasolt, amely az ENSZ, az EU és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet közvetítésével kezdetben helyi tűzszünetek megszervezését célozná.
Forràs: Reuters