A lengyel vétó miatt nem tud az EU a globális adóvitában tovább lépni
Magas rangú diplomaták és az Európai Bizottság tisztviselői azzal vádolták Lengyelországot, hogy továbbra is túszként tartja fogva a multinacionális vállalatokra vonatkozó minimum 15 százalékos adókulcs bevezetéséről szóló tervezett törvényt, miután a szabályokról szóló vitát tegnap az utolsó pillanatban elvetették.
Az uniós pénzügyminiszterek mai ülésükön vitatták volna meg a törvényjavaslatot, amelynek célja az adóparadicsomok felszámolása és annak biztosítása, hogy a multinacionális cégek megfizessék méltányos adójukat. Hétfőn késő este azonban az EU Tanácsának francia elnöksége levette ezt a pontot a tanácskozás napirendjéről, mivel Varsó kitartóan elutasította az egyeztetést.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet irányítása alatt tárgyalt, a kezdeményezést végrehajtó uniós törvényjavaslatról folytatott tárgyalások kezdete óta Lengyelország többször követelte, hogy az adókulcsot jogilag kössék a világ 100 legnagyobb vállalatára vonatkozó, külön tárgyalt globális adó bevezetéséhez. Ez egy lehetetlen kérés, amely az egész folyamat megdöntésének kockázatával jár, és amely álláspontot Lengyelország nem hangoztatta az OECD-tárgyalások során.
Európai tisztviselők a Brussels Playbooknak elmondták, hogy szerintük Varsó még mindig túszként tartja fogva a törvényt, hogy rákényszerítse az Európai Bizottságot a koronavírus helyreállítására elkülönített pénzeszközök felszabadítására – amit Brüsszel a lengyelországi jogállamisággal kapcsolatos aggályok miatt blokkolt.
Minden remény azonban még nincs veszve. A Bizottság tisztviselői a múlt héten azt mondták a POLITICO-nak, hogy Brüsszel hamarosan jóváhagyja a behajtási alap Lengyelországnak történő kifizetését, ami feloldhatja az adóalkut.
Forràs: Politico