Szicíliában bíróság elé állítják a migránsmentő emberi jogi szervezeteket
A Földközi-tengeren migránsmentő hajókat működtető jótékonysági szervezeteket Szicíliában előzetes tárgyalás elé állítják az embercsempészekkel való állítólagos összejátszás miatt, miután egy ellentmondásos vizsgálat során tömeges lehallgatásokat végeztek.
Huszonegy gyanúsítottat, köztük az Orvosok Határok Nélkül (MSF), a Save the Children és a Jugend Rettet német civil szervezet mentőhajóinak legénységét azzal vádolják, hogy 2016-ban és 2017-ben “segédkeztek és felbujtottak az Olaszországba való jogosulatlan bejutásban”.
“A legénységünk több mint 14 000 bajba jutott embert mentett ki hajózásra alkalmatlan és túlzsúfolt hajókról… és most 20 év börtönbüntetés vár ránk” – mondta a meghallgatás előtt Kathrin Schmidt, aki a Jugend Rettet Iuventa nevű hajójával hajózott.
Samuele Corso trapaniszi bírónak döntenie kell arról, hogy a bíróság elé áll-e vagy sem, miután egy ötéves, ellentmondásokkal terhelt nyomozást követően a jótékonysági szervezetek munkatársainak, ügyvédeknek és újságíróknak a tömeges lehallgatása miatt, amit a kritikusok szerint politikai indíttatású kísérletnek tartanak a tengeri mentések leállítására.
Olaszország régóta az Afrikából Európába irányuló tengeri migráció frontvonalában van, 2016-ban rekordszámú, 180 000 érkezővel, ami 2017-ben 120 000-re csökkent. Napjainkban azonban ismét emelkedik!
Idén eddig mintegy 17 000 érkezőt regisztráltak a belügyminisztérium szerint.
Brunella Sardoni ügyész az AFP-nek elmondta, hogy az előzetes meghallgatási eljárás várhatóan “több hónapig fog tartani, tekintettel a mintegy 30 ezer oldalas és több száz CD-t tartalmazó ügyirat összetettségére”.
A jótékonysági szervezeteket azzal vádolják, hogy közvetlenül Líbia előtt összehangolták akcióikat az embercsempészekkel, felfújható csónakokat és csónakokat adtak vissza nekik újrafelhasználásra, és olyan embereket vettek fel, akiknek az élete nem volt veszélyben.
Forràs: Euractiv