Egy belga kutatás szerint a neoliberalizmus okozta a nyugati világjárványkezelés kudarcát
Svédország laissez-fair válaszlépéseitől a kínai korlátozásokig, a Covid-19 világjárvány kezelése világszerte eltérő volt. Egy belga kutató szerint a nyugati országokban elkövetett hibák hátterében a neoliberális politika áll.
Koen Byttebier, a VUB társadalmi-gazdasági etika professzora a politikai és ideológiai tényezők hatását elemezte a Covid-19-re adott válaszok kialakításakor a különböző országokban, köztük az EU tagállamaiban, az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban.
Byttebier szerint számos nyugati ország kudarcot vallott mind a megelőzésben, mind a járványra adott válaszlépésekben, és ez nagyrészt a neoliberális ideológiáknak köszönhető, amelyek azt eredményezik, hogy mindent “a gazdasági érdekeknek rendelnek alá”.
“Ezen ideológia szerint gazdasági növekedésnek és jólétnek kell lennie ahhoz, hogy egy társadalom jól működjön” – mondta Byttebier a The Brussels Timesnak. Kifejtette, hogy számos, ebből a gondolkodásmódból eredő döntés akadályozta az országoknak a járvány elleni küzdelemben való jártasságát.
A megszorítások gyakran állnak a középpontban, konkrétan a jóléti államot alkotó úgynevezett “ingerek”, például a közszolgáltatások finanszírozásának csökkentése. “Ez nagyon erős hatással volt a megelőzésre és az egészségügyi ellátásra” – mondta Byttebier, ami a világjárvány során nagyon nyilvánvalóvá vált.
Sok országban, köztük Belgiumban is, ez a szakképzett egészségügyi személyzet számának fokozatos csökkenéséhez vezetett, különösen a kórházakban és az idősotthonokban.
Forràs: Brussels Times