Koszovó Európa Tanács tagságért folyamodik
A koszovói kormány tagságért folyamodik az európai jogvédő szervezethez, az Európa Tanácshoz, megragadva a lehetőséget, miután Oroszország kilépett a testületből.
A bejelentésre tegnap került sor, mintegy két hónappal azután, hogy Oroszország órákkal azelőtt lépett ki a testületből, hogy az Európa Tanács közgyűlésében március 15-én, három héttel az Ukrajna ellen indított háborúja után szavazást tartottak volna a kizárásáról.
A szervezetbe való felvételhez a tagok kétharmadának jóváhagyása szükséges, és mivel Oroszország nem ismerte el Koszovót független államként, korábban fennállt a veszélye annak, hogy minden korábbi kérelem elbukik.
Koszovó szerint most már elegendő támogatást kapott a 46 tagú testület részéről, és a kormány közölte, hogy utasította a külügyminisztériumot a tagsági eljárások megkezdésére.
A nyugati országok támogatásával Koszovó 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét, közel egy évtizeddel az albánok és a szerb erők között 1999-ben véget ért háború után.
Koszovót több mint 110 ország ismeri el, de még mindig nem tagja az ENSZ-nek, mivel Szerbia ellenzi, Oroszország pedig vétót emel ellene.
Aleksandar Vučić szerb elnök kijelentette, hogy országa határozottan reagálna, ha Koszovó az Európa Tanács tagságára pályázna, és összehívta a nemzetbiztonsági tanács sürgős ülését.
Az Európa Tanács hozta létre az emberi jogok európai egyezményét, és segített a kelet-európai országoknak a kommunizmus összeomlása után demokratizálni politikai rendszereiket.
A Tanács a véleménynyilvánítás és a média szabadságát, a gyülekezési szabadságot, az egyenlőséget és a kisebbségek védelmét szorgalmazza.
Forràs: AlJazeera