A védelmi opt-out népszavazás előtt Dánia ellenzi az EU-Szerződés módosítását
Dánia eddig sem volt részese az EU védelmi politikájának, ezért ellenzi az uniós szerződések megváltoztatását, néhány héttel a védelemmel kapcsolatos kívülmaradásról szóló döntő fontosságú népszavazás előtt. Brüsszel ugyanis utalt arra, hogy megváltoztathatja a szerződéseket, így a közös védelmi politikához hasonló kérdésekben már nincs szükség egyhangúságra. Erre a jelen helyzetben a magyar álláspont miatt van alapvetően szükség.
A szerződésekkel kapcsolatos üzenet az Európa jövőjéről szóló konferencia (CoFoE) ajánlásainak bemutatásakor hangzott el, amelyen az uniós polgárok 49 javaslatot terjesztettek elő az EU jövőjének alakítására vonatkozóan, amelyek az egy éven át tartó találkozók és tanácskozások eredményeként születtek.
Számos javaslat a szerződések módosítását szorgalmazza, többek között a kül- és biztonságpolitikai döntések esetében a minősített többségi szavazás eltörlését.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn azt mondta, hogy “az egyhangúságnak bizonyos területeken egyszerűen nincs értelme, ha gyorsan akarunk előrehaladni”.
A nemzeti vétók eltörlésének ötlete nem új keletű, és a német, a francia és az olasz kormány már bejelentette, hogy nyitott a szerződés esetleges módosítására.
Dániában azonban egy ilyen lépéshez népszavazásra lenne szükség és a dán kormány elutasította, hogy alapvető változtatásokra lenne szükség az uniós együttműködésben.
“Bár ebben a szakaszban nem zárunk ki semmilyen lehetőséget, nem támogatjuk az elhamarkodott kísérleteket egy olyan folyamat elindítására, amely szerződésmódosításokhoz vezetne” – olvasható a Dánia és 12 másik ország, köztük Észtország, Szlovénia és Málta által aláírt közös levélben.
“Már van egy működő Európa. Nem kell elsietni az intézményi reformokat ahhoz, hogy eredményeket érjünk el” – teszi hozzá a levél.
Jeppe Kofod dán külügyminiszter a Ritzau hírügynökségnek azt mondta, hogy “zsákutca lenne olyan szerződésmódosításokat javasolni, amelyekről 27 uniós országnak kell megállapodnia”.
Az uniós szerződések módosításának dán elutasítása néhány héttel a június 1-jére tervezett népszavazás előtt történik, amelyen azt vizsgálják, hogy a dánok el akarják-e törölni az uniós védelmi politikából való távolmaradást.
Miután a dánok az 1992-es népszavazáson elutasították a Maastrichti Szerződést, az Edinburghi Megállapodás négy opt-outot biztosított Dániának, köztük egyet a védelmi kérdésekben. Azóta Dánia nem vesz részt a közös biztonság- és védelempolitikában, az EU katonai műveleteiben és a katonai műveletekkel kapcsolatos uniós döntéshozatali folyamatokban.
Forràs: Euractiv